Benzin i dizel ponovo pojeftinili, skliznula i cena GASA!
Na većini benzinskih stanica širom zemlje osvanuli su novi cenovnici niži za dinar do dva u odnosu na kraj, a i do pet dinara u odnosu na početak prethodne sedmice
Trend svakodnevnog sniženja cena goriva, koji je pre svega obradovao naše vozače, nastavljen je i u ponedeljak. Na većini benzinskih stanica u Srbiji osvanuli su novi cenovnici niži za dinar do dva u odnosu na kraj, a i do pet dinara u odnosu na početak prethodne sedmice!
VELIKA PROMENA ZA SVE KOJI PLANIRAJU DA ODU U NEMAČKU! Menja se zakon, biće posla za sva zanimanja
Tako se u ponedeljak, na pumpama NIS, koje poslednjih dana prednjače u menjanju cenovnika, litar bezolovnog benzina od 95 oktana prodavao za 150,20 dinara. Litar evrodizela je koštao 164,40 dinara.
Pojeftinio je, nakon dužeg vremena i tečni naftni gas (TNG) koji je sa 85,20 "skliznuo" na 82,90 dinara za litar.
Niže cene imaju i kvalitetnije, aditivima obogaćene ili dodatno prečišćene vrste goriva, kao i one ektanski jače, pa je tako na pumpama NIS sve popularniji "G drajv 100" benzin prodavan po 160,20 a "G drajv dizel" po 169,40 dinara za litar.
- Cena sirove nafte na svetskom tržištu je pala i bio je potreban izvestan period i da se taj trend reflektuje i na našim benzinskim stanicama. Svemu pogoduje i stabilan kurs dinara u odnosu na dolar i evro - objašnjava Miroslav Velicki, predsednik Udruženja privatnih benzinskih stanica Srbije.
Ovi parametri, cena sirove nafte na berzama, odnos dinara prema evru i dolaru, ali i odnos evra prema dolaru su i ključni faktori koji određuju cenu derivata u Srbiji.
Trenutno nema nikakvih nagoveštaja da će se bilo šta od ovih parametara drastičnije menjati u narednom periodu, pa se može očekivati ustaljen cenovnik na benzinskim stanicama.
Prodavci goriva na benzinskim pumpama kažu da je teško oceniti, bez podrobnije analize, za koliko je porasla prodaja goriva (baš kao i za pad potrošnje prilikom poskupljenja) ali je evidentno da je "prodaja živnula".
- I dalje ljudi kupuju za ustaljen iznos od hiljadu ili dve-tri hiljade dinara, mada ima i onih koji uvek kažu "majstore, sipaj do vrha" - kaže Dragan S. sa jedne beogradske benzinske pumpe. - Jedino svi misle da s obzirom na pad cena sirove nafte i derivata na svetskim berzama, gorivo kod nas suviše sporo pojeftinjuje.