Cene prasetine i jagnjetine NAGLO SKAČU! Kilogram i do 680 DINARA!
Predstojeći novogodišnji i božićni praznici, kao što se očekivalo, podigli su cenu prasadi i jagnjadi, koja je tokom leta bila na "istorijskom minimumu".
Tokom leta i rane jeseni cene žive stoke u Srbiji bile su čak ispod cena najjeftinijih cigareta, a proizvođači su isticali da su cene prasadi od oko 150 i jagnjadi za manje od 200 dinara po kilogramu žive vage, "najniže u istoriji stočarstva".
Ovih dana, uoči novogodišnjih i božićnih praznika, kako se i očekivalo, prasad i jagnjad na stočnim pijacama imaju bolju cenu, pa se kilogram žive vage prasadi prodaje za 250-260, a jagnjadi za svih 300 dinara.
Voc Ap aplikacija prestaje da radi na pojedinim pametnim telefonima od 1. januara
NIČE NOVO GRADITELJSKO ČUDO: Kinezi grade drugi NAJDUŽI MOST na svetu (FOTO/VIDEO)
Na rast industrijske proizvodnje u novembru uticala proizvodnja lekova, ali i odevnih predmeta
- Za razliku od leta i jeseni, ovo je vreme kada možemo da se donekle oporavimo, računajući i da su tovljenici u periodu klanja imali solidnu cenu od 165 dinara za kilogram. Međutim, kakva je bila godina, potrebna su nam četiri Božića s ovom cenom i uobičajeno velikom tražnjom da bismo mogli da kažemo da smo na pozitivnoj nuli. Sadašnja cena prasadi od 260 dinara, zapravo, trebalo bi da bude minimalna da bi proizvođači sa svim ulaganjima bili tek nešto iznad nule. Nažalost, iskustvo nas uči, cena prasadi ponovo će padati već od Jovanjdana - priča veliki odgajivač svinja Branko Đuričić iz Gole Glave kod Valjeva.
Na tržištu Srbije, kako kaže dr Radosav Vujić iz Poljoprivredne stručne i savetodavne službe, jagnjadi ima više nego dovoljno, broj prasadi je solidan, pa se i pored većih cena očekuje dobar promet.
- To nije ništa neuobičajeno, jer je tako stanje, u sezoni praznika i slava, već godinama. Može se očekivati da cena jagnjadi na ovom nivou, ili oko 280 dinara za kilogram, ostane do aprila-maja, kada se Đurđevdanom završava sezona krsnih slava, a u tom periodu je uvek veća i potražnja za njima. Pad cene prasetine očekuje nas već od kraja januara, a ako se trend iz ove prenese i na sledeću godinu, ponovo ćemo imati izuzetno niske cene žive stoke u Srbiji - smatra Vujić.
Kada je reč o cenama u mesarama i marketima, kilogram prasetine je od 450 do 555, dok je kilogram jagnjetine od 650 do 680 dinara. Za razliku od cena u trgovinama i žive vage na stočnim pijacama, stabilne cene 365 dana u godini drži praseće i jagnjeće pečenje u ugostiteljskim objektima i bez obzira na ponudu i tražnju ne pada ispod 1.500 do 1.700 dinara.
- U kom pravcu će se dalje odvijati tržište stoke u Srbiji, teško je predvideti, jer je naše tržište turbulentno ne godinama, već decenijama. Izvesno, s obzirom na to da je naše tržište suženo a poslednjih godina je došlo i do male hiperprodukcije jagnjadi pošto domaćinstva koja su imala po dve do tri krave sada drže po 15 do 20 ovaca, dalji pad cena će proizvesti i pad stočnog fonda - predviđa dr Radosav Vujić.
Kada je reč o cenovniku u Užicu, kilogram svinjskog mesa u pečenjarama košta od 1.100 do 1.200, a jagnjećeg od 1.600 do 1.700 dinara. Odvašnji marketi kilogram prasetine za pečenje nude 430 - 470 dinara. Prasad po kilogramu žive vage koštaju 260 - 280, a jagnjad 300 - 350 dinara.
NIŠ: Blagi porast cena
Na stočnim pijacama u okolini Niša cena prasetine žive vage je između 230 i 250 dinara po kilogramu, dok je u prethodnom periodu cena iznosila 220 dinara. Kilogram jagnjetine kreće se do 350 dinara, dok je u prethodnom periodu zabeležena cena od 300 dinara.
U pečenjarama u Nišu cena prasetine u ovom trenutku iznosi 1.100 dinara, a jagnjetine 1.500 dinara, dok u marketima uveliko traju praznične akcije, pa je za kilogram prasetine potrebno izdvojiti oko 450 dinara, za svinjski but 480, a za rolovano meso 560 dinara.
NOVA PRAVILA ZA IZVRŠITELJE! Od Nove godine VELIKE PROMENE: Olakšica za sve građane!
Sedam koridora u narednih pet godina: Srbija se sve više gradi! Cela zemlja povezana auto-putevima!
Dobre vesti za preduzetnike: Olakšice za "frilensere" početkom 2020. godine
Zvanično saopšteno: Od Nove godine UKIDA SE ZABRANA ZAPOŠLJAVANJA u javnom sektoru