Цене прасетине и јагњетине НАГЛО СКАЧУ! Килограм и до 680 ДИНАРА!
Предстојећи новогодишњи и божићни празници, као што се очекивало, подигли су цену прасади и јагњади, која је током лета била на "историјском минимуму".
Током лета и ране јесени цене живе стоке у Србији биле су чак испод цена најјефтинијих цигарета, а произвођачи су истицали да су цене прасади од око 150 и јагњади за мање од 200 динара по килограму живе ваге, "најниже у историји сточарства".
Ових дана, уочи новогодишњих и божићних празника, како се и очекивало, прасад и јагњад на сточним пијацама имају бољу цену, па се килограм живе ваге прасади продаје за 250-260, а јагњади за свих 300 динара.
Воц Ап апликација престаје да ради на појединим паметним телефонима од 1. јануара
НИЧЕ НОВО ГРАДИТЕЉСКО ЧУДО: Кинези граде други НАЈДУЖИ МОСТ на свету (ФОТО/ВИДЕО)
На раст индустријске производње у новембру утицала производња лекова, али и одевних предмета
- За разлику од лета и јесени, ово је време када можемо да се донекле опоравимо, рачунајући и да су товљеници у периоду клања имали солидну цену од 165 динара за килограм. Међутим, каква је била година, потребна су нам четири Божића с овом ценом и уобичајено великом тражњом да бисмо могли да кажемо да смо на позитивној нули. Садашња цена прасади од 260 динара, заправо, требало би да буде минимална да би произвођачи са свим улагањима били тек нешто изнад нуле. Нажалост, искуство нас учи, цена прасади поново ће падати већ од Јовањдана - прича велики одгајивач свиња Бранко Ђуричић из Голе Главе код Ваљева.
На тржишту Србије, како каже др Радосав Вујић из Пољопривредне стручне и саветодавне службе, јагњади има више него довољно, број прасади је солидан, па се и поред већих цена очекује добар промет.
- То није ништа неуобичајено, јер је тако стање, у сезони празника и слава, већ годинама. Може се очекивати да цена јагњади на овом нивоу, или око 280 динара за килограм, остане до априла-маја, када се Ђурђевданом завршава сезона крсних слава, а у том периоду је увек већа и потражња за њима. Пад цене прасетине очекује нас већ од краја јануара, а ако се тренд из ове пренесе и на следећу годину, поново ћемо имати изузетно ниске цене живе стоке у Србији - сматра Вујић.
Када је реч о ценама у месарама и маркетима, килограм прасетине је од 450 до 555, док је килограм јагњетине од 650 до 680 динара. За разлику од цена у трговинама и живе ваге на сточним пијацама, стабилне цене 365 дана у години држи прасеће и јагњеће печење у угоститељским објектима и без обзира на понуду и тражњу не пада испод 1.500 до 1.700 динара.
- У ком правцу ће се даље одвијати тржиште стоке у Србији, тешко је предвидети, јер је наше тржиште турбулентно не годинама, већ деценијама. Извесно, с обзиром на то да је наше тржиште сужено а последњих година је дошло и до мале хиперпродукције јагњади пошто домаћинства која су имала по две до три краве сада држе по 15 до 20 оваца, даљи пад цена ће произвести и пад сточног фонда - предвиђа др Радосав Вујић.
Када је реч о ценовнику у Ужицу, килограм свињског меса у печењарама кошта од 1.100 до 1.200, а јагњећег од 1.600 до 1.700 динара. Одвашњи маркети килограм прасетине за печење нуде 430 - 470 динара. Прасад по килограму живе ваге коштају 260 - 280, а јагњад 300 - 350 динара.
НИШ: Благи пораст цена
На сточним пијацама у околини Ниша цена прасетине живе ваге је између 230 и 250 динара по килограму, док је у претходном периоду цена износила 220 динара. Килограм јагњетине креће се до 350 динара, док је у претходном периоду забележена цена од 300 динара.
У печењарама у Нишу цена прасетине у овом тренутку износи 1.100 динара, а јагњетине 1.500 динара, док у маркетима увелико трају празничне акције, па је за килограм прасетине потребно издвојити око 450 динара, за свињски бут 480, а за роловано месо 560 динара.
НОВА ПРАВИЛА ЗА ИЗВРШИТЕЉЕ! Од Нове године ВЕЛИКЕ ПРОМЕНЕ: Олакшица за све грађане!
Седам коридора у наредних пет година: Србија се све више гради! Цела земља повезана ауто-путевима!
Добре вести за предузетнике: Олакшице за "фриленсере" почетком 2020. године
Званично саопштено: Од Нове године УКИДА СЕ ЗАБРАНА ЗАПОШЉАВАЊА у јавном сектору