CRNA GORA U MINUSU POLA MILIJARDE EVRA: Ekonomska kriza gura komšije u finansijsko blato!
Državnoj kasi Crne Gore u narednoj godini nedostajaće najmanje 511 miliona evra, ali će ta cifra najverovatnije biti veća zbog ekonomske i finansijske krize.
U Ministarstvu finansija su kazali da je u toku priprema nacrta zakona o budžetu za 2021. godini, pa će se konačni podatak o novcu koji fali znati kada se zakon usvoji.
Top 10 netradicionalnih zanimanja za žene: Na kojim poslovima lepši pol stremi ka visokim pozicijama?
Kupci u marketima i dalje ne čitaju sastav proizvoda: Zbog dve oznake hranu plaćamo mnogo više
DO KRAJA GODINE VREDNOST BITKOINA ĆE BITI 14.000 DOLARA: Evo šta analitičari pognoziraju za 2025. godinu
- Prema poslednjim projekcijama nedostajućih sredstava utvrđenim Smernicama makroekonomske i fiskalne politike za period od ove do 2023. godine, u narednoj godini nedostajaće 511,1 miliona evra. Nedostajuća sredstva biće obezbeđena zaduženjem na domaćem i ino tržištu. Međutim, imajući u vidu postojeću ekonomsku i finansijsku situaciju u državi, verovatno će se raditi nove projekcije u narednom periodu - odgovorili su u Ministarstvu finansija koje čeka dolazak novog ministra.
Podaci Ministarstva finansija pokazuju da državu naredne godine čeka otplata oko 405 miliona evra dugova, od čega je 349,51 miliona dug prema strancima, dok je 55,48 miliona eura domaći dug.
Na mesečnom nivou najveća suma na naplatu dolazi u martu naredne godine kada se strancima mora vratiti 244,52 miliona evra.
U ovoj godini ukupna otplata dugova je 539,6 miliona evra, a najveći deo tog novca je otplaćen u martu u iznosu od oko 360 miliona.
Ministarstvo se pre korona krize, odnosno u septembru prošle godine, zadužilo za vraćanje starih dugova u 2020.
Zakonom o budžetu za ovu godinu bilo je projektovano da nedostaje 590 miliona eura, ali je ta cifra uvećana za još 340 miliona evra.
Iako su pali svi prihodi i očekuje se drugi rebalans budžeta buduće vlade, iz Ministarstva finasija poručuju da se sve obaveze redovno servisiraju.
- I pored niže naplate prihoda od planirane, sve budžetske obaveze servisiraju se shodno redovnim zakonskim obavezama, odnosno, definisanoj potrošnji utvrđenoj rebalansom ovogodišnjeg budžeta. Tome svedoče i redovni izveštaji Ministarstva finansija o izvršenju rashoda budžeta koji su javno dostupni - kazali su iz tog Vladinog resora.
Iz Ministarstva je sredinom septembra istaknuto da je novac za servisiranje svih potreba u državnom budžetu obezbeđen i da će one biti izmirivane uredno u narednom periodu.
Objašnjeno je i da, imajući u vidu izraženu sezonalnost, kada je u pitanju naplata prihoda budžeta shodno prihodima koji se generišu po osnovu letnje turističke sezone, Ministarstvo finansija na dnevnoj osnovi prati trendove kretanja prihoda i rashoda budžeta, da bi se obezbedilo redovno servisiranje svih obaveza.
- Imajući u vidu da su makroekonomska kretanja u periodu jul - avgust odstupila od inicijalnih pretpostavki i projekcija, što se odražava na niže ostvarenje prihoda u odnosu na plan, Ministarstvo trenutno radi na ažuriranju makroekonomskih i fiskalnih projekcija za period do kraja godine - dodali su iz resora Vlade.
Prema poslednjim zvaničnim podacima Ministarstva finansija koji su objavljeni prvog dana oktobra, prihodi budžeta od januara do kraja avgusta ove godine bili su 1,023 milijarde eura, što je za 22,1 milion manje u odnosu na plan iz rebalansa.