ЦРНА ГОРА У МИНУСУ ПОЛА МИЛИЈАРДЕ ЕВРА: Економска криза гура комшије у финансијско блато!
Државној каси Црне Горе у наредној години недостајаће најмање 511 милиона евра, али ће та цифра највероватније бити већа због економске и финансијске кризе.
У Министарству финансија су казали да је у току припрема нацрта закона о буџету за 2021. години, па ће се коначни податак о новцу који фали знати када се закон усвоји.
Топ 10 нетрадиционалних занимања за жене: На којим пословима лепши пол стреми ка високим позицијама?
Купци у маркетима и даље не читају састав производа: Због две ознаке храну плаћамо много више
ДО КРАЈА ГОДИНЕ ВРЕДНОСТ БИТКОИНА ЋЕ БИТИ 14.000 ДОЛАРА: Ево шта аналитичари погнозирају за 2025. годину
- Према последњим пројекцијама недостајућих средстава утврђеним Смерницама макроекономске и фискалне политике за период од ове до 2023. године, у наредној години недостајаће 511,1 милиона евра. Недостајућа средства биће обезбеђена задужењем на домаћем и ино тржишту. Међутим, имајући у виду постојећу економску и финансијску ситуацију у држави, вероватно ће се радити нове пројекције у наредном периоду - одговорили су у Министарству финансија које чека долазак новог министра.
Подаци Министарства финансија показују да државу наредне године чека отплата око 405 милиона евра дугова, од чега је 349,51 милиона дуг према странцима, док је 55,48 милиона еура домаћи дуг.
На месечном нивоу највећа сума на наплату долази у марту наредне године када се странцима мора вратити 244,52 милиона евра.
У овој години укупна отплата дугова је 539,6 милиона евра, а највећи део тог новца је отплаћен у марту у износу од око 360 милиона.
Министарство се пре корона кризе, односно у септембру прошле године, задужило за враћање старих дугова у 2020.
Законом о буџету за ову годину било је пројектовано да недостаје 590 милиона еура, али је та цифра увећана за још 340 милиона евра.
Иако су пали сви приходи и очекује се други ребаланс буџета будуће владе, из Министарства финасија поручују да се све обавезе редовно сервисирају.
- И поред ниже наплате прихода од планиране, све буџетске обавезе сервисирају се сходно редовним законским обавезама, односно, дефинисаној потрошњи утврђеној ребалансом овогодишњег буџета. Томе сведоче и редовни извештаји Министарства финансија о извршењу расхода буџета који су јавно доступни - казали су из тог Владиног ресора.
Из Министарства је средином септембра истакнуто да је новац за сервисирање свих потреба у државном буџету обезбеђен и да ће оне бити измириване уредно у наредном периоду.
Објашњено је и да, имајући у виду изражену сезоналност, када је у питању наплата прихода буџета сходно приходима који се генеришу по основу летње туристичке сезоне, Министарство финансија на дневној основи прати трендове кретања прихода и расхода буџета, да би се обезбедило редовно сервисирање свих обавеза.
- Имајући у виду да су макроекономска кретања у периоду јул - август одступила од иницијалних претпоставки и пројекција, што се одражава на ниже остварење прихода у односу на план, Министарство тренутно ради на ажурирању макроекономских и фискалних пројекција за период до краја године - додали су из ресора Владе.
Према последњим званичним подацима Министарства финансија који су објављени првог дана октобра, приходи буџета од јануара до краја августа ове године били су 1,023 милијарде еура, што је за 22,1 милион мање у односу на план из ребаланса.