Da li ste FUNKCIONER? Ovo pitanje od banke niste očekivali: Evo o čemu se radi
Novi zakon usklađen sa propisima EU
Na adrese građana ovih dana stigao je Predlog izmena i dopuna ugovora o platnom računu i obaveštenje vezano za pružanje podataka.
Na adrese građana ovih dana stigao je Predlog izmena i dopuna ugovora o platnom računu i obaveštenje vezano za pružanje podataka u kome se, između ostalog traži da svaki klijent obavesti banku da li je funkcioner ili saradnik funkcionera i da li je to neki član njegove porodice. Iako ovo nije ništa što nije bilo propisano Zakonom o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma i ranije, mnoge je zbunilo.
Pitanje je samo aktuelizovano jer je unapređeni zakon, usklađen sa propisima EU, počeo da se primenjuje 1. aprila 2018. godine.
- Jedna od novina u navedenom Zakonu jeste, između ostalog, i definicija domaćeg funkcionera (uključujući i člana njegove uže porodice i njegovog bližeg saradnika). Navedenim Zakonom je propisana obaveza za sve obveznike primene tog zakona, u koje spadaju i banke, da primenjuju dodatne radnje i mere poznavanja i praćenja stranke, i kada su u pitanju domaći funkcioneri, te je, s tim u vezi neophodno da banka i utvrdi da li klijent spada u tu grupu - kažu u Narodnoj banci Srbije.
Kako dalje kažu, ova obaveza je propisana u skladu s međunarodnim standardima, pre svega s univerzalnim preporukama FATF (Financial Action Task Force), međunarodnog tela koje je obrazovano s ciljem efikasne borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma.
Jedan od mogućih načina na koji banka utvrđuje da li je njen klijent domaći ili strani funkcioner je pribavljanje pismene izjave stranke o tome da li je ona funkcioner, član uže porodice funkcionera ili bliski saradnik funkcionera. Banka najčešće pribavlja izjavu u vidu upitnika koji popunjava klijent, a koje banke samostalno kreiraju u skladu sa svojom poslovnom politikom, kako bi upoznale klijente na najbolji mogući način, a cilju adekvatnog praćenja njihovog poslovanja.
ZNAČENJE POJMA FUNKCIONER
- Funkcioner je funkcioner druge države, funkcioner međunarodne organizacije i funkcioner Republike Srbije.
- Funkcioner Republike Srbije je fizičko lice koje obavlja ili je u poslednje četiri godine obavljalo visoku javnu funkciju u zemlji, i to:
- predsednik države, predsednik Vlade, ministar, državni sekretar, posebni savetnik ministra, pomoćnik ministra, sekretar ministarstva, direktor organa u sastavu ministarstva i njegovi pomoćnici, i direktor posebne organizacije, kao i njegov zamenik i njegovi pomoćnici;
- narodni poslanik,
- sudije Vrhovnog kasacionog, Privrednog apelacionog i Ustavnog suda,
- predsednik, potpredsednik i član saveta Državne revizorske institucije,
- guverner, viceguverner, član izvršnog odbora i član Saveta guvernera Narodne banke Srbije,
- lice na visokom položaju u diplomatsko-konzularnim predstavništvima (ambasador, generalni konzul, otpravnik poslova),
- član organa upravljanja u javnom preduzeću ili privrednom društvu u većinskom vlasništvu države,
- član organa upravljanja političke stranke;
FUNKCIONER DRUGE DRŽAVE
Funkcioner druge države je fizičko lice koje obavlja ili je u poslednje četiri godine obavljalo visoku javnu funkciju u drugoj državi, i to: šef države i/ili vlade, član vlade i njegov zamenik; izabrani predstavnik zakonodavnog tela; sudija vrhovnog i ustavnog suda ili drugog sudskog organa na visokom nivou, protiv čije presude, osim u izuzetnim slučajevima, nije moguće koristiti redovni ili vanredni pravni lek; član računskog suda, odnosno vrhovne revizorske institucije i članovi organa upravljanja centralne banke; ambasador, otpravnik poslova i visoki oficir oružanih snaga; član upravnog i nadzornog organa pravnog lica koje je u većinskom vlasništvu strane države; član organa upravljanja političke stranke;
Funkcioner međunarodne organizacije je fizičko lice koje obavlja ili je u poslednje četiri godine obavljalo visoku javnu funkciju u međunarodnoj organizaciji, kao što je: direktor, zamenik direktora, član organa upravljanja ili drugu ekvivalentnu funkciju u međunarodnoj organizaciji (primeri: Evropska unija (EU), Savet Evrope, Ujedinjene nacije (UN), Međunarodni monetarni fond (MMF/IMF), Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS/OSCE), Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), Organizacija severnoatlanstkog sporazuma (NATO), Organizacija zemalja izvoznika nafte (OPEC), Svetska trgovinska organizacija (WTO), Azijsko-pacifički ekonomski forum (APEC), Afrička unija (AU), itd).
- Način dostavljanja upitnika mora biti takav da se kod klijenata ne stvara pogrešan utisak o razlozima i svrsi popunjavanja tih upitnika. Narodna banka Srbije pažljivo će pratiti primenu propisa iz oblasti sprečavanja pranja novca, naročito u vezi s time da se nove obaveze koje imaju banke ne primenjuju na način koji dovodi do neopravdanih tereta za korisnike finansijskih usluga, a ako bude potrebno preduzeće i odgovarajuće mere iz svoje nadležnosti.
Ipak, čini se da kod nekih jeste stvoren pogrešan utisak o razlozima zbog kojih se postavlja ovo pitanje, ali nema dileme da banke time samo nastoje da se zaštite od zloupotreba i kriminala.