Да ли сте ФУНКЦИОНЕР? Ово питање од банке нисте очекивали: Ево о чему се ради
Нови закон усклађен са прописима ЕУ
На адресе грађана ових дана стигао је Предлог измена и допуна уговора о платном рачуну и обавештење везано за пружање података.
На адресе грађана ових дана стигао је Предлог измена и допуна уговора о платном рачуну и обавештење везано за пружање података у коме се, између осталог тражи да сваки клијент обавести банку да ли је функционер или сарадник функционера и да ли је то неки члан његове породице. Иако ово није ништа што није било прописано Законом о спречавању прања новца и финансирања тероризма и раније, многе је збунило.
Питање је само актуелизовано јер је унапређени закон, усклађен са прописима ЕУ, почео да се примењује 1. априла 2018. године.
- Једна од новина у наведеном Закону јесте, између осталог, и дефиниција домаћег функционера (укључујући и члана његове уже породице и његовог ближег сарадника). Наведеним Законом је прописана обавеза за све обвезнике примене тог закона, у које спадају и банке, да примењују додатне радње и мере познавања и праћења странке, и када су у питању домаћи функционери, те је, с тим у вези неопходно да банка и утврди да ли клијент спада у ту групу - кажу у Народној банци Србије.
Како даље кажу, ова обавеза је прописана у складу с међународним стандардима, пре свега с универзалним препорукама ФАТФ (Финанциал Ацтион Таск Форце), међународног тела које је образовано с циљем ефикасне борбе против прања новца и финансирања тероризма.
Један од могућих начина на који банка утврђује да ли је њен клијент домаћи или страни функционер је прибављање писмене изјаве странке о томе да ли је она функционер, члан уже породице функционера или блиски сарадник функционера. Банка најчешће прибавља изјаву у виду упитника који попуњава клијент, а које банке самостално креирају у складу са својом пословном политиком, како би упознале клијенте на најбољи могући начин, а циљу адекватног праћења њиховог пословања.
ЗНАЧЕЊЕ ПОЈМА ФУНКЦИОНЕР
- Функционер је функционер друге државе, функционер међународне организације и функционер Републике Србије.
- Функционер Републике Србије је физичко лице које обавља или је у последње четири године обављало високу јавну функцију у земљи, и то:
- председник државе, председник Владе, министар, државни секретар, посебни саветник министра, помоћник министра, секретар министарства, директор органа у саставу министарства и његови помоћници, и директор посебне организације, као и његов заменик и његови помоћници;
- народни посланик,
- судије Врховног касационог, Привредног апелационог и Уставног суда,
- председник, потпредседник и члан савета Државне ревизорске институције,
- гувернер, вицегувернер, члан извршног одбора и члан Савета гувернера Народне банке Србије,
- лице на високом положају у дипломатско-конзуларним представништвима (амбасадор, генерални конзул, отправник послова),
- члан органа управљања у јавном предузећу или привредном друштву у већинском власништву државе,
- члан органа управљања политичке странке;
ФУНКЦИОНЕР ДРУГЕ ДРЖАВЕ
Функционер друге државе је физичко лице које обавља или је у последње четири године обављало високу јавну функцију у другој држави, и то: шеф државе и/или владе, члан владе и његов заменик; изабрани представник законодавног тела; судија врховног и уставног суда или другог судског органа на високом нивоу, против чије пресуде, осим у изузетним случајевима, није могуће користити редовни или ванредни правни лек; члан рачунског суда, односно врховне ревизорске институције и чланови органа управљања централне банке; амбасадор, отправник послова и високи официр оружаних снага; члан управног и надзорног органа правног лица које је у већинском власништву стране државе; члан органа управљања политичке странке;
Функционер међународне организације је физичко лице које обавља или је у последње четири године обављало високу јавну функцију у међународној организацији, као што је: директор, заменик директора, члан органа управљања или другу еквивалентну функцију у међународној организацији (примери: Европска унија (ЕУ), Савет Европе, Уједињене нације (УН), Међународни монетарни фонд (MMF/IMF), Организација за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС/ОСЦЕ), Организација за економску сарадњу и развој (ОЕЦД), Организација северноатланстког споразума (НАТО), Организација земаља извозника нафте (ОПЕЦ), Светска трговинска организација (WTO), Азијско-пацифички економски форум (АПЕЦ), Афричка унија (АУ), итд).
- Начин достављања упитника мора бити такав да се код клијената не ствара погрешан утисак о разлозима и сврси попуњавања тих упитника. Народна банка Србије пажљиво ће пратити примену прописа из области спречавања прања новца, нарочито у вези с тиме да се нове обавезе које имају банке не примењују на начин који доводи до неоправданих терета за кориснике финансијских услуга, а ако буде потребно предузеће и одговарајуће мере из своје надлежности.
Ипак, чини се да код неких јесте створен погрешан утисак о разлозима због којих се поставља ово питање, али нема дилеме да банке тиме само настоје да се заштите од злоупотреба и криминала.