DA LI TREBA KUPOVATI EVRO? Dolar nastavlja da pada, evo šta se može očekivati
Brojni stručnjaci veruju da će dolar nastaviti da pada usred kolapsa američke ekonomije
Da se situacija na tržištima širom sveta nije smirila usled uticaja virusa korona, govore i predviđanja o mogućem daljem padu dolara. Ne bi to izazivalo veliku pažnju analitičara da američka valuta nije već sada izgubila na svojoj vrednosti skoro jedanaest odsto u odnosu na evro, a kako tvrde, to je tek početak.
Mogu li "zombi kompanije" da se probude? U Nemačkoj pad insolventnosti UPRKOS KRIZI
Nemačka ambasada izdala VAŽNO OBAVEŠTENJE: Menjaju se uslovi za podnošenje zahteva za vizu, ovo su DETALJNA UPUTSTVA
DA LI VAM JE BRZ INTERNET? Evo koja je Srbija na svetskoj listi po protoku megabajta u sekundi
I dok se mnogi pitaju treba li očekivati kolaps dolara i sada ulagati u evropsku valutu, stručnjaci tvrde da berza drugačije funkcioniše, te da su ovakva kretanja očekivana za vreme krize i da se svetskoj valuti broj jedan, osim većeg pada "ništa katastrofično neće dogoditi".
- Dolar bi mogao da padne za 36 odsto u odnosu na evro tokom naredne godine - prognoza je koju je dao Ulf Lindall, glavni direktor za investicije AG Bisset, kompanije za upravljanje deviznim rizikom. U januaru je kurs dolara iznosio 1,12 za jedan evro, u septembru 1,18.
Šta se zapravo desilo? Kako su Američke Federalne rezerve olabavile monetarnu politiku kao odgovor na pogoršanje ekonomskih izgleda, prihod koji se nagomilavao u bezbednim utočištima denominovanim u dolarima, kao što su obveznice američke vlade je pao. A sa investicijama u SAD, koje su izgubile nešto od svoje relativne privlačnosti, došlo je do promene u portfolijima u korist tržišta u nastajanju i Evrope. Takođe, postoje i pokazatelji nižeg priliva kapitala u SAD, kao što je recimo to da stranci manje kupuju kuće u toj državi.
Brojni stručnjaci veruju da će dolar nastaviti da pada usred kolapsa američke ekonomije, veoma niskih kamatnih stopa i straha od inflacije budžetskog deficita zbog programa za ublažavanje posledica pandemije korona virusa. Analitičari Goldman Saksa predviđaju da će do 2023. jedan evro dobiti 1,3 dolara.
Ipak, pojedini investitori veruju da će vesti o poboljšanju američke ekonomije podržati dolar. Stručnjaci BlackRock-a veruju da će svetska zavisnost od dolara pomoći da se spreči njegov kolaps.
Da li treba ulagati u evro?
Mnogi su počeli da se pitaju treba li ulagati u evro, usled rasta vrednosti evropske valute u odnosu na dolar. Neki poznavaoci ističu recimo, da je evro fleksibilniji jer manje zavisi od cena nafte i od političkih događaja na Bliskom Istoku, pa se zbog toga bolje doživljava kao alternativa.
- S druge strane, glavno berzansko pravilo je da kada hartije od vrednosti ili novac, u ovom slučaju novac - dolar, padaju onda ga treba kupovati, a kada raste, tada ga treba prodavati - objašnjava za Branislav Jorgić, vlasnik brokerske kuće i dugogodišnji učesnik na tržištu kapitala.
- Obrnuto je za one koji žele da zarade na tržištu - jednostavno ne treba kupovati evre sada, već dolare - kaže Jugović.
Prema njegovom mišljenju, dolar ne očekuje nikakav "katastrofičan scenario", to praktično ne dolazi u obzir, već su moguće samo fluktuacije.
- Dolar je svetska valuta broj jedan još uvek. Postoje fluktuacije deviznih kurseva unutar svetskih vodećih valuta, tako da je ovo jednostavno sastavni deo tih fluktuacija koje mogu biti posledica različitih stvari. U ovom slučaju to je reagovanje privrede na pandemiju i približavanje američkih izbora. Jasno je da se u uslovima krize investicije premeštaju, ali to je sve očekivano - kaže Jorgić.
Slično je, kako objašnjava, kretanje sa cenom zlata. Sada je na istorijskom maksimumu zbog krize, ali će u budućnosti, usled stabilizacije tržišta i privreda, početi da gubi vrednost.
Druga stvar je pitanje i štednje u evru, jer, kako poznavaoci kažu, nije lako odrediti gde čuvati ušteđevinu, jer depoziti trenutno nisu najpogodnija opcija zbog negativnih stopa Evropske centralne banke.
SLOVENCI IZGUBILI SPOR: Opšti sud Evropske unije odbacio tužbu u slučaju "teran"
VELIKI PROCVAT TURIZMA U SRBIJI: Zlatibor zabeležio rekordne posete, za ove destinacije najveće interesovanje
KO JE ADAM BOLER? Cimer Trampovog zeta stiže u Beograd
HRVATI BESNI ZBOG KUPOVINE 12 VOJNIH AVIONA: Da li nam je to zaista potrebno dok nam se ekonomija RASPADA?!
KADA MOŽEMO OČEKIVATI BOLJITAK EKONOMIJE? Eksperti su saglasni, biće brže nego što se očekivalo