Oglasilo se ministarstvo o NOVOM PRAVILNIKU ZA ZAPOSLENE I POSLODAVCE: Razjašnjeno ko će biti SANKCIONISAN!
Obaveza poslodavaca je da obezbede validne informacije.
Pravilnik o preventivnim merama za sprečavanje širenja epidemije stupio je na snagu 11. jula, a poslodavci imaju rok od mesec dana da donesu plan primene mera.
Kako do stana sa 4.500 evra? Vrlo lako, u Srbiji novi propisi za STAMBENE KREDITE
DANAS STUPA NA SNAGU NOVI PRAVILNIK ZA ZAPOSLENE I POSLODAVCE: Evo koje su sve kazne ako ga ne poštujete
ZBOG PANDEMIJE BALKAN NA IVICI SIROMAŠTVA? Krajnji efekat bi mogao biti mnogo gori!
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević kaže da je želja Vlade Srbije i resornog ministarstva da se unapredi bezbednost i zdravlje na radu.
- Pravilnik smo zajedno radili sa poslodavcima i sindikatima, sa ciljem da tokom pandemije imamo veću bezbednost zaposlenih - rekao je Đorđević za TV Pink i dodao da je Ministarstvo za rad donelo mere istog dana.
Pravilnikom je predviđeno da se odrede lica koja će biti odgovorna za bezbednost i zdravlje na radu, a da je obaveza poslodavca da obezbedi bezbedan rad, da tamo gde je moguće, manje radnika bude u jednoj prostoriji, da obezbedi dezinfekciona sredstva.
Obaveza poslodavca je, kako je rekao ministar, da se obezbede validne informacije za zaposlene, da prate mere koje predlažu Ministarstvo zdravlja i epidemiolozi i da se u skladu sa tim ponašaju.
- Važno je da taj plan ima algoritme po kojima će zaposleni da se ponašaju u slučaju pojave ili simptoma pojave korone ili bilo koje zarazne bolesti kako i na koji način se rešava ta sitruacija i kako se ponašaju zaposleni u toj situaciji - naglasio je Đorđević.
On je naveo da postoji i lična odgovornost zaposlenih kako treba da se ponašaju.
Đorđević kaže da cilj ministarstva nije da se kažnjavaju poslodavci i zaposleni, već da će inspekcije imati savetodavnu ulogu, kako bi nivo zaštite podigli na najviši zaštitni nivo.
U samom Pravilniku nisu propisane kaznene mere, ali se one nalaze u Zakonu o bezbednosti i zdravlju na radu. Kazne za poslodavce kreću se i do milion dinara, dok bi zaposleni za nepoštovanje propisa mogli da budu kažnjeni sa 20.000 dinara. Tako je, na primer, ovim Zakonom za poslodavca propisana kazna od 800.000 do milion dinara, ako "ne izmeni akt o proceni rizika u slučaju pojave svake nove opasnosti i promene nivoa rizika u procesu rada".
Ista kazna određena je i ako poslodavac zaposlenom ne obezbedi rad na radnom mestu i u radnoj okolini na/i u kojima su sprovedene mere bezbednosti i zdravlja na radu, kao i ako zaposlenom ne obezbedi korišćenje sredstava i opreme za ličnu zaštitu na radu. Novčanom kaznom od 600.000 do 800.000 dinara biće kažnjen poslodavac ako vidno ne obeleži i istakne oznake za bezbednost i/ili zdravlje zaposlenih. Ista kazna zaprećena je i ako zaposlenog ne upozna sa obavljanjem procesa rada na bezbedan način, kao i ako svako lice koje se nalazi u radnoj okolini što je pre moguće ne upozori na opasna mesta i štetnost po zdravlje, odnosno na mere bezbednosti koje mora da primeni.
Kazna od 100.000 do 150.000 dinara predviđena je za poslodavca koji u roku od osam dana po isteku utvrđenog roka za otklanjanje nedostataka ili nepravilnosti u pismenoj formi ne obavesti nadležnu inspekciju rada o izvršenju naložene obaveze. Kazna za zaposlene koji ne budu poštovali propisane mere kreće se od 10.000 do 20.000 dinara.
OVO JE PLANINA NA KOJU SE SVETI SAVA POPEO SA VELIKOM MUKOM: Mučanj postaje turistički biser u Srbiji (FOTO)
BANKROT UZDRMAO DUBROVNIK: Loša turistička sezona! GOSTIJU NEMA, iako su cene smeštaja niže za 60 odsto
"GARANTUJEM, BIĆEMO NAJBOLJI" Vučić: Plate i penzije se neće smanjivati, samo će rasti!
MEGAPROJEKAT U GRČKOJ: Atina nikada više neće biti ista nakon NAJVEĆEG PROJEKTA U EVROPI
BORBA ZA TURISTIČKU SEZONU: Evo koliko turista iz Srbije je trenutno u Hrvatskoj