Огласило се министарство о НОВОМ ПРАВИЛНИКУ ЗА ЗАПОСЛЕНЕ И ПОСЛОДАВЦЕ: Разјашњено ко ће бити САНКЦИОНИСАН!
Обавеза послодаваца је да обезбеде валидне информације.
Правилник о превентивним мерама за спречавање ширења епидемије ступио је на снагу 11. јула, а послодавци имају рок од месец дана да донесу план примене мера.
Како до стана са 4.500 евра? Врло лако, у Србији нови прописи за СТАМБЕНЕ КРЕДИТЕ
ДАНАС СТУПА НА СНАГУ НОВИ ПРАВИЛНИК ЗА ЗАПОСЛЕНЕ И ПОСЛОДАВЦЕ: Ево које су све казне ако га не поштујете
ЗБОГ ПАНДЕМИЈЕ БАЛКАН НА ИВИЦИ СИРОМАШТВА? Крајњи ефекат би могао бити много гори!
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић каже да је жеља Владе Србије и ресорног министарства да се унапреди безбедност и здравље на раду.
- Правилник смо заједно радили са послодавцима и синдикатима, са циљем да током пандемије имамо већу безбедност запослених - рекао је Ђорђевић за ТВ Пинк и додао да је Министарство за рад донело мере истог дана.
Правилником је предвиђено да се одреде лица која ће бити одговорна за безбедност и здравље на раду, а да је обавеза послодавца да обезбеди безбедан рад, да тамо где је могуће, мање радника буде у једној просторији, да обезбеди дезинфекциона средства.
Обавеза послодавца је, како је рекао министар, да се обезбеде валидне информације за запослене, да прате мере које предлажу Министарство здравља и епидемиолози и да се у складу са тим понашају.
- Важно је да тај план има алгоритме по којима ће запослени да се понашају у случају појаве или симптома појаве короне или било које заразне болести како и на који начин се решава та ситруација и како се понашају запослени у тој ситуацији - нагласио је Ђорђевић.
Он је навео да постоји и лична одговорност запослених како треба да се понашају.
Ђорђевић каже да циљ министарства није да се кажњавају послодавци и запослени, већ да ће инспекције имати саветодавну улогу, како би ниво заштите подигли на највиши заштитни ниво.
У самом Правилнику нису прописане казнене мере, али се оне налазе у Закону о безбедности и здрављу на раду. Казне за послодавце крећу се и до милион динара, док би запослени за непоштовање прописа могли да буду кажњени са 20.000 динара. Тако је, на пример, овим Законом за послодавца прописана казна од 800.000 до милион динара, ако "не измени акт о процени ризика у случају појаве сваке нове опасности и промене нивоа ризика у процесу рада".
Иста казна одређена је и ако послодавац запосленом не обезбеди рад на радном месту и у радној околини на/и у којима су спроведене мере безбедности и здравља на раду, као и ако запосленом не обезбеди коришћење средстава и опреме за личну заштиту на раду. Новчаном казном од 600.000 до 800.000 динара биће кажњен послодавац ако видно не обележи и истакне ознаке за безбедност и/или здравље запослених. Иста казна запрећена је и ако запосленог не упозна са обављањем процеса рада на безбедан начин, као и ако свако лице које се налази у радној околини што је пре могуће не упозори на опасна места и штетност по здравље, односно на мере безбедности које мора да примени.
Казна од 100.000 до 150.000 динара предвиђена је за послодавца који у року од осам дана по истеку утврђеног рока за отклањање недостатака или неправилности у писменој форми не обавести надлежну инспекцију рада о извршењу наложене обавезе. Казна за запослене који не буду поштовали прописане мере креће се од 10.000 до 20.000 динара.
ОВО ЈЕ ПЛАНИНА НА КОЈУ СЕ СВЕТИ САВА ПОПЕО СА ВЕЛИКОМ МУКОМ: Мучањ постаје туристички бисер у Србији (ФОТО)
БАНКРОТ УЗДРМАО ДУБРОВНИК: Лоша туристичка сезона! ГОСТИЈУ НЕМА, иако су цене смештаја ниже за 60 одсто
"ГАРАНТУЈЕМ, БИЋЕМО НАЈБОЉИ" Вучић: Плате и пензије се неће смањивати, само ће расти!
МЕГАПРОЈЕКАТ У ГРЧКОЈ: Атина никада више неће бити иста након НАЈВЕЋЕГ ПРОЈЕКТА У ЕВРОПИ
БОРБА ЗА ТУРИСТИЧКУ СЕЗОНУ: Ево колико туриста из Србије је тренутно у Хрватској