DA LI STE ČULI ZA KRIZIKO? Milan je napravio društvenu igru inspirisanu Jugoslavijom... "Ako nemate sreće završićete na Golom otoku!"
Ovako izgleda Kriziko i osvajanje zemalja SFRJ.
Milan Pešić ima 32 godine, dvoje dece i pregršt ideja koje već neko vreme pretvara u kvalitetne društvene igre, a iako je rođen u godini raspada bivše Jugoslavije, stara država mu je neiscrpna inspiracija.
Milan je našao način da spoji ljubav prema informatici, crtanju, društvenim igrama i zemlji koje više nema.
MOGUĆE JE! 17 EVRA PO DANU, A DUPLEKS 30 EVRA! Ovo su TRI NAJJEFTINIJE BANJE u Srbiji
REZERVE ZLATA NAJVEĆE U ISTORIJI! Predsednik Vučić govorio o ekonomskoj situaciji pa naveo dva KLJUČNA prioriteta!
- Još kao mali zavoleo sam društvene igre. U početku je to bio stari dobri "Čoveče ne ljuti se" u porodičnom okruženju, tako da društvene igre crtam i stvaram iz hobija. Sa društvom sam često igrao Riziko i pomislio sam zašto ne bih napravio jednu zanimljiviju igru. Iako nisam živeo u to lepo Jugoslovensko vreme, Jugoslavija mi je bila motiv za prvu igru i tako sam napravio igru koja se zove Kriziko - ispričao je za medije.
U početku je bila slična Riziku, a danas je to jedna zanimljivija i dinamičnija igra koja se igra širom bivše Juge i Evrope.
- Partije su veoma zanimljive zbog kartica iznenađenja, napada iz glavnih gradova i slično. Slobodno mogu reći da pobednik nije poznat do poslednje sekunde. Kriziko ima čudnu zamisao, zapravo igra je ratna, nekome se to sviđa, a nekome ne. Bilo je svakakvih komenatara na tu temu. Samo, kada podvučem crtu, više je ljudi koji pozitivno gledaju na Kriziko - kaže on.
Milan nije živeo u vreme Jugoslavije, ali je od starije garde slušao samo lepo o njoj.
- Gledajuću Jugoslovenske filmove uvek se pitam zašto mi nismo imali sreće da živimo u to vreme. Ne radi se novcu, standardu i nečemu materijalnom, već bih voleo da osetim tu širokogrudost koja je bila prisutna u ljudima sa ovih prostora. Obožavam retro nameštaj iz tog vremena, volim muziku iz tog vremena, volim ljude iz tog vremena i zašto me onda ne bi inspirisalo da pravim društvene igre na tu temu - kaže Milan.
Želeo je da oživi lepa sećanja kod ljudi, a isto tako i da ih sačuva za neke nove generacije. I Milanov Monopol je inspirisan Jugoslavijom.
- Pa da li postoji bolja društvena igra da se iskoriste sve lepote Jugoslavije od Monopola? Najjeftinije polje je Bjelašnica, a najskuplje Dubrovnik. Naravno tu su i Kopaonik, Plitvička jezera, Jahorina, Hvar i Bledsko jezero, a ako nemate sreće završićete na Golom otoku - objašnjava on.
Do sada je napravio pet igara, dve su u fazi razvoja, a jedna u fazi testiranja, a kako je tata dvoje dece, neizbežno je bilo da napravi i neku igru za najmlađe.
- Ne tako davno izašla je igra Kreni - Stani za uzrast od 3-4 godine. Zamisao mi je da dečica uče godišnja doba, boje, životinje u igri odgovaraju na razna pitanja, a sve to dok igraju društvenu igru, što je jako bitno za razvoj naše dece - ispričao je novinarima.
Logično, kako je po ceo dan okružen decom, u planu su mu isključivo dečije igre.
- Hoću da napravim dečije igre za sve uzraste. Hoću da naša deca vreme provode sa porodicom za stolom igrajuću društvene igre. Društvene igre nisu dobre samo za razvoj naše dece, one su dobre zato što se porodica okuplja za stolom. Gde su društvene igre tu je osmeh, tu su price, a neki se i naljute - zaključuje kroz osmeh.