NOVE EKONOMSKE MERE SPASAVAJU RADNA MESTA: A evo i ko će imati koristi od njih
Paket mera je direktno usmeren na sektor malih i srednjih preduzeća i preduzetnika i od njega će imati korist svi građani
Novi državni paket mera pomoći privredi ima za cilj da se izbegnu negativni efektni na tržištu rada koji bi nastali nakon prestanka dosadašnjih direktnih mera, a pre svega kako bi se sprečilo povećanje stope nezaposlenosti, ocenio je danas ekonomista Ivan Nikolić.
Kompanija Meridian donirala više desetina miliona za borbu protiv koronavirusa
Vučić obišao gradilište u Banjaluci u koje je Srbija uložila 800.000 EVRA (FOTO)
SRBIJA SE OKREĆE KA BUDUĆNOSTI: Duplo više električnih i hibridnih vozila u 2020. nego cele prošle godine
Na taj način, kaže on, država za privredu "kupuje" dva ili više meseci kako bi se privreda prilagodila na novonastale okolnosti.
- Očigledno, kada je država donosila prethodni paket mera, računalo se na to da će ova zdravstvena kriza trajati do leta, sada se to odužilo i ne znamo kada će kraj. Jednostavno, ovo je bio odgovor države na te novonastale okolnosti - rekao je Nikolić.
Paket mera je, kaže, direktno usmeren na sektor malih i srednjih preduzeća i preduzetnika, ali od njega će, ističe, imati korist svi građani.
- Mogli smo da izađemo iz onih prethodnih mera, ali bismo bez ovog novog paketa pomoći možda bili suočeni sa većom stopom nezaposlenosti na tržištu rada, a to znači za državu i dodatni trošak - ukazao je Nikolić.
Zbog toga, ističe, verovatno je bilo rizično da se iz prethodnog "izdašnog paketa" ranjiviji deo ekonomije, a to su preduzetnici i mala i srednja preduzeća, "pusti" da se sam prilagodi novostalim okolnostima, koje, naglašava Nikolić, nisu lake.
- Želja je da se dobije malo na vremenu i da se ovom sektoru, koji je najranjiviji na potrese izazvane krizom, omogući da se prilagodi okolnostima i da se omogući taj lakši prelazni period kada će ući na tržište bez pomoći države - objasnio je Nikolić.
Dobro je, naglašava, da je fiskalna pozicija i stanje finansijskog sistema takvo da omogućavaju ove dodatne mere.
Nikolić dodaje i da ne treba zaboraviti ni bolje rezultate koje smo postigli, a delom i zahvaljujući prethodnom paketu mera, pre svega, u drugom tromesečju.
- Podsetiću da je prilikom posete MMF-a Srbiji sa njihove strane planirano da Srbija zabeleži pad u drugom tromesečju od osam odsto, međutim, u ovom trenutku je izvesno da će pad biti mnogo niži, najverovatnije oko šest odsto, a možda i niži - ukazuje Nikolić.
Upitan da li naša privreda može do kraja godine očekivati još neki paket mera od države, Nikolić kaže da je to moguće, ali smatra da će se on odnositi samo na najugroženije sektore - turizam, ugostiteljstvo, kulturu, deo saobraćaja.