НОВЕ ЕКОНОМСКЕ МЕРЕ СПАСАВАЈУ РАДНА МЕСТА: А ево и ко ће имати користи од њих
Пакет мера је директно усмерен на сектор малих и средњих предузећа и предузетника и од њега ће имати корист сви грађани
Нови државни пакет мера помоћи привреди има за циљ да се избегну негативни ефектни на тржишту рада који би настали након престанка досадашњих директних мера, а пре свега како би се спречило повећање стопе незапослености, оценио је данас економиста Иван Николић.
Компанија Меридиан донирала више десетина милиона за борбу против коронавируса
Вучић обишао градилиште у Бањалуци у које је Србија уложила 800.000 ЕВРА (ФОТО)
СРБИЈА СЕ ОКРЕЋЕ КА БУДУЋНОСТИ: Дупло више електричних и хибридних возила у 2020. него целе прошле године
На тај начин, каже он, држава за привреду "купује" два или више месеци како би се привреда прилагодила на новонастале околности.
- Очигледно, када је држава доносила претходни пакет мера, рачунало се на то да ће ова здравствена криза трајати до лета, сада се то одужило и не знамо када ће крај. Једноставно, ово је био одговор државе на те новонастале околности - рекао је Николић.
Пакет мера је, каже, директно усмерен на сектор малих и средњих предузећа и предузетника, али од њега ће, истиче, имати корист сви грађани.
- Могли смо да изађемо из оних претходних мера, али бисмо без овог новог пакета помоћи можда били суочени са већом стопом незапослености на тржишту рада, а то значи за државу и додатни трошак - указао је Николић.
Због тога, истиче, вероватно је било ризично да се из претходног "издашног пакета" рањивији део економије, а то су предузетници и мала и средња предузећа, "пусти" да се сам прилагоди новосталим околностима, које, наглашава Николић, нису лаке.
- Жеља је да се добије мало на времену и да се овом сектору, који је најрањивији на потресе изазване кризом, омогући да се прилагоди околностима и да се омогући тај лакши прелазни период када ће ући на тржиште без помоћи државе - објаснио је Николић.
Добро је, наглашава, да је фискална позиција и стање финансијског система такво да омогућавају ове додатне мере.
Николић додаје и да не треба заборавити ни боље резултате које смо постигли, а делом и захваљујући претходном пакету мера, пре свега, у другом тромесечју.
- Подсетићу да је приликом посете ММФ-а Србији са њихове стране планирано да Србија забележи пад у другом тромесечју од осам одсто, међутим, у овом тренутку је извесно да ће пад бити много нижи, највероватније око шест одсто, а можда и нижи - указује Николић.
Упитан да ли наша привреда може до краја године очекивати још неки пакет мера од државе, Николић каже да је то могуће, али сматра да ће се он односити само на најугроженије секторе - туризам, угоститељство, културу, део саобраћаја.