ENERGETSKI KOLAPS U KOMŠILUKU, NA POMOLU NESTAŠICE STRUJE: Uvoz struje biće neophodan
Trenutno svi kupuju struju - rekao je trgovac strujom za Montel, ističući da se na Zapadnom Balkanu očekuje rast potražnje za klima uređajima.
Cene električne energije u trgovanju dan unapred na berzama jugoistočne Evrope, prema Montelnjuzu, kretale su se u utorak između 126 i 171 evra po megavat-satu, uz najvišu cenu od 443 evra po megavat-satu u Sloveniji.
S druge strane, prema istom izvoru, u zapadnoj Evropi iste vrednosti u trgovini električnom energijom bile su znatno niže, u Nemačkoj su, na primer, iznosile 108 evra po megavat-satu, piše Jutarnji list.
Na hrvatskoj berzi električne energije (CROPEKS) juče je zaključeno trgovanje dan unapred po ceni od 99 evra po megavat-satu, a tokom trgovanja cena je porasla na 219 evra po megavat-satu. Tokom utorka, na primer, cena na zatvaranju CROPEKS-a iznosila je 126 evra po megavat-satu, a dnevni skokovi su dostigli 392 evra po megavat-satu.
S obzirom na očekivana temperaturna kretanja na Balkanu, Montelnjuz, između ostalog, skreće pažnju na izjave Nacionalne meteorološke službe Srbije da bi ovonedeljni vrući period u celom regionu mogao da donese temperature i veće od 40 stepeni.
– Mrežni operateri i trgovci energijom u istočnoj Evropi pripremaju se za potencijalna ograničenja u snabdevanju i skokove potražnje izazvane temperaturama koje bi mogle da porastu za čak 12 stepeni Celzijusa u odnosu na prethodne nedelje – prokomentarisao je Andrea Tura, stručnjak za meteorologiju italijanske prognostičke službe Meteo Đulijači. za pomenuti portal.
U prilog tvrdnji da toplotni talas izaziva velike poremećaje cena na tržištu električne energije, portal navodi podatke iz Španije. Naime, sredinom ove sedmice, nakon što su se temperature spustile u proseku na 23 Celzijusa, dostigle su konačne cene trgovanja od 44 evra po megavat-satu, što je, treba napomenuti, pad od 50 odsto u odnosu na cene. početkom nedelje.
– Očekuje se da će toplotni talas dodatno poskupiti struju na regionalnim tržištima jugoistočne Evrope do kraja ove nedelje – rekao je za Montelnjuz izvor sa evropskog tržišta električne energije, ukazujući na mogući uticaj požara u Grčkoj na cene.
Šumski požari, dodao je Stilijani Sari, inženjer grčkog operatera električne mreže DSO Hedno, u izjavi pomenutom portalu, pogoršali su uticaj toplotnog talasa na Grčku.
– Ovo je nedelja sa jednim od najvećih sistemskih opterećenja u Grčkoj, zbog špica turističke sezone. Zbog toga bi cene mogle da porastu, a verovatan pad fotonaponske proizvodnje usled šumskih požara mogao bi da pogorša situaciju – rekao je Sari za Montelnjuz.
Na naglašenu povezanost snabdevanja električnom energijom jugoistočne Evrope ukazao je kolaps elektroenergetskih sistema Crne Gore i Albanije i delova Bosne i Hercegovine, Grčke i Hrvatske 21. juna ove godine pod okolnostima koje se još istražuju.
Istragu vodi evropski operater elektroenergetske mreže Entso-E, koji je sredinom jula dao preliminarni izveštaj o uzrocima pomenutog "zamračenja".
Preliminarni izveštaj evropskog operatera polazi od informacije da je epicentar regionalnog prekida u snabdevanju električnom energijom bio u Crnoj Gori, upozoravajući na nalaze istrage da je uoči "zamračenja" distribuirano oko 2.000 megavata struje u crnogorsku mrežu preko podmorskog kabla iz Italije, dok je u suprotnom pravcu ka Italiji tekao izvoz od 417 megavata.
U kratkom vremenskom periodu, došlo je do dva neočekivana isključenja nadzemnih vodova u Crnoj Gori i na granici Albanije i Grčke.
Odmah nakon drugog gašenja u 12:22, napon je počeo da opada u širokom području.
Padovi napona su se nastavljali sve dok nisu dostigli tako niske nivoe da su izazvali niske napone na mnogim linijama u regionu.
Ovo je pokrenulo zaštitne uređaje koji su gasili vodove, što je rezultiralo odvajanjem pogođenog područja od elektroenergetskog sistema kontinentalne Evrope – navodi Entso-E.
Operater navodi da su nakon prekida isporuke električne energije pogođene elektroenergetske mreže na Balkanu za manje od tri sata koordinisale i uspostavile potreban napon u mreži.
Izvor: Srbija Danas/BizPortal/Korana Savić