ЕНЕРГЕТСКИ КОЛАПС У КОМШИЛУКУ, НА ПОМОЛУ НЕСТАШИЦЕ СТРУЈЕ: Увоз струје биће неопходан
Тренутно сви купују струју - рекао је трговац струјом за Монтел, истичући да се на Западном Балкану очекује раст потражње за клима уређајима.
Цене електричне енергије у трговању дан унапред на берзама југоисточне Европе, према Монтелњузу, кретале су се у уторак између 126 и 171 евра по мегават-сату, уз највишу цену од 443 евра по мегават-сату у Словенији.
С друге стране, према истом извору, у западној Европи исте вредности у трговини електричном енергијом биле су знатно ниже, у Немачкој су, на пример, износиле 108 евра по мегават-сату, пише Јутарњи лист.
На хрватској берзи електричне енергије (ЦРОПЕКС) јуче је закључено трговање дан унапред по цени од 99 евра по мегават-сату, а током трговања цена је порасла на 219 евра по мегават-сату. Током уторка, на пример, цена на затварању ЦРОПЕКС-а износила је 126 евра по мегават-сату, а дневни скокови су достигли 392 евра по мегават-сату.
С обзиром на очекивана температурна кретања на Балкану, Монтелњуз, између осталог, скреће пажњу на изјаве Националне метеоролошке службе Србије да би овонедељни врући период у целом региону могао да донесе температуре и веће од 40 степени.
– Мрежни оператери и трговци енергијом у источној Европи припремају се за потенцијална ограничења у снабдевању и скокове потражње изазване температурама које би могле да порасту за чак 12 степени Целзијуса у односу на претходне недеље – прокоментарисао је Андреа Тура, стручњак за метеорологију италијанске прогностичке службе Метео Ђулијачи. за поменути портал.
У прилог тврдњи да топлотни талас изазива велике поремећаје цена на тржишту електричне енергије, портал наводи податке из Шпаније. Наиме, средином ове седмице, након што су се температуре спустиле у просеку на 23 Целзијуса, достигле су коначне цене трговања од 44 евра по мегават-сату, што је, треба напоменути, пад од 50 одсто у односу на цене. почетком недеље.
– Очекује се да ће топлотни талас додатно поскупити струју на регионалним тржиштима југоисточне Европе до краја ове недеље – рекао је за Монтелњуз извор са европског тржишта електричне енергије, указујући на могући утицај пожара у Грчкој на цене.
Шумски пожари, додао је Стилијани Сари, инжењер грчког оператера електричне мреже ДСО Хедно, у изјави поменутом порталу, погоршали су утицај топлотног таласа на Грчку.
– Ово је недеља са једним од највећих системских оптерећења у Грчкој, због шпица туристичке сезоне. Због тога би цене могле да порасту, а вероватан пад фотонапонске производње услед шумских пожара могао би да погорша ситуацију – рекао је Сари за Монтелњуз.
На наглашену повезаност снабдевања електричном енергијом југоисточне Европе указао је колапс електроенергетских система Црне Горе и Албаније и делова Босне и Херцеговине, Грчке и Хрватске 21. јуна ове године под околностима које се још истражују.
Истрагу води европски оператер електроенергетске мреже Ентсо-Е, који је средином јула дао прелиминарни извештај о узроцима поменутог "замрачења".
Прелиминарни извештај европског оператера полази од информације да је епицентар регионалног прекида у снабдевању електричном енергијом био у Црној Гори, упозоравајући на налазе истраге да је уочи "замрачења" дистрибуирано око 2.000 мегавата струје у црногорску мрежу преко подморског кабла из Италије, док је у супротном правцу ка Италији текао извоз од 417 мегавата.
У кратком временском периоду, дошло је до два неочекивана искључења надземних водова у Црној Гори и на граници Албаније и Грчке.
Одмах након другог гашења у 12:22, напон је почео да опада у широком подручју.
Падови напона су се настављали све док нису достигли тако ниске нивое да су изазвали ниске напоне на многим линијама у региону.
Ово је покренуло заштитне уређаје који су гасили водове, што је резултирало одвајањем погођеног подручја од електроенергетског система континенталне Европе – наводи Ентсо-Е.
Оператер наводи да су након прекида испоруке електричне енергије погођене електроенергетске мреже на Балкану за мање од три сата координисале и успоставиле потребан напон у мрежи.
Извор: Србија Данас/БизПортал/Корана Савић