Evo kako predstavnici najuticajnijih medija vide razvoj digitala
Istaknut značaj kreative i edukacije tržišta
U Beogradu je danas u JDP-u otvorena najprestižnija digital konferencija ,"Digital Day" pod sloganom NEW SIGNAL, a u okviru panel diskusije pod nazivom "Future media: Native, mobile, video" predstavnici najuticajnijih domaćih medija razgovarali su o stanju na tržištu i promenama koje nas čekaju u budućnosti.
Pročitajte i:
Direktorka portala SrbijaDanas.com Aleksandra Martinović, kao ključni zajednički zadatak publishera u Srbiji, vidi edukaciju tržišta.
Martinović je kao osnovnu prednost digitala istakla čitavu paletu opcija kada je reč o targetiranju i naglasila da je za klijente izuzetno važno da mudro odaberu kreativu i oglasnu poruku.
- Kreativa je jako važna i to je ono od čega zavisi CTR, a ne od publishera. Izdvajanja u ovom pravcu nikako nisu trošak, već investicija. Uz dobru kreativu i odlično targetiranje koje digital omogućuje, a koje tradicionalnim medijima nije dostupno, neophodno je i edukovanje klijenata. Trendovi se kreću pozitivno, u pravcu digitala i veća su izdvajanja novca za digital oglašavanje, ali njegov kapacitet nije iskorišćen do kraja - objasnila je direktorka portala "Srbija Danas".
Ona je iznela i svoje viđenje budućih trendova, naročito kada je reč o video oglašavanju na digitalu.
- Neophodne su izmene u pogledu trajanja pre-roll-a koji ne bi trebalo da je duži od 6-10 sekundi, ulaganje u kreativu koja će omogućiti da se poruka prenese i bez zvuka, odnosno da zvuk bude dodatna vrednost. Trendovi idu ka vertikalnim reklamama, s obzirom na vertikalu mobilnih telefona – kaže Martinović i dodaje - Celo tržiste mora sinergično i timski delovati u pogledu digitalne transformacije i edukacije.
Iako, na TV u Srbiji i dalje odlazi najveći deo advertajzing budžeta, prihodi digital medija ne rastu ritmom kojim raste tržište.
Martinović je zaključila da je deo odgovornosti za situaciju i na publisherima, rekavši da je digital mnogo demokratičniji medij od televizije jer svojim korisnicima nudi raznovrsniji sadržaj u jednom trenutku. Ona dodaje da je direktna komunikacija klijenta sa publisherima dobra alternativa Fejsbuk oglašavanju, a posebno je važan prenos kredibiliteta medija na oglašivača.
Srbija je zemlja sa jako malo novca na internetu, rekao je Milan Kovačević iz Gemiusa na panelu "Future of media: Native, mobile, video" tokom konferencije "Digital Day".
- U Srbiji morate biti sjajni da biste preživeli, ne da biste se obogatili. Ono što se ne razume jeste koliko se naši mediji trude i koliki napor ulažu da pruže bolju uslugu nego mediji na nekim razvijenijim tržištima - rekao je Kovačević.
Mihailo Ponjavić, direktor prodaje Media Impacta, kaže da ako isključimo agencije i jedan deo klijenata od 50 digitalno potpuno pismenih, većina percipira digital kao mesto gde će moći da okači oglasnu poruku i ne zna dalje šta su mu mogućnosti.
- Mi smo među prvima ušli u digitalnu transformaciju i odgovorno tvrdim da su naši izdavači i tehnički i u svakom drugom smislu na nivou razvijenih zemalja, ali tržište još nije potpuno zrelo - zaključio je Ponjavić.
Prema njegovim rečima, neiskorišćenost inventara je neverovatna - "Blic" "sellout" na mobajlu je oko 30 odsto - to je prostor da se pošalje lična poruka korisniku, na ličnom, samo tvom uređaju i to je vrednost koju advertajzeri nedovoljno koriste.
- Sajt "Blica" u prajm tajmu TV reklama između 20h i 20.05 ima skok od 115 odsto na mobajlu, a još uvek mnogi klijenti ne prepoznaju da tog korisnika koji je odustao od TV dok traje reklamni blok, može da uhvati na mobilnom telefonu - kaže Ponjavić.
On je naveo da je native kontent bio logičan odgovor na pad displej advertajzinga.
- Želeli smo da vežemo klijenta za sadržaj, ali neki klijenti su to shvatili kao romansirani PR. Neki klijenti su nam poklonili poverenje, jer mi svoju publiku poznajemo najbolje, ali neki i dalje insistiraju na pominjanju kompanije i brenda što ukida samu suštinu nativa - kaže Ponjavić.
Jasmina Koprivica, direktorka B92 sajta, rekla je da je duopol Fejsbuka i Gugla veliki i u Srbiji, te se svi izdavači bore za manji deo kolača od 30 miliona evra godišnje.
- Da li ćemo za 10 godina pričati da će digital advertajzing prestići TV advertajzing, nisam sugurna. Ja sam skeptična - rekla je Koprivica.