FIRME NEĆE OTPUŠTATI RADNIKE: Očuvana privredna aktivnost naše zemlje uprkos udaru krize
Anketa Privredne komore Srbije o poslovnim aktivnostima i očekivanjima kompanija. Oko 90 odsto ne namerava da smanji broj zaposlenih, polovina nastavlja ulaganja
Oko 90 odsto naših kompanija nije smanjilo broj zaposlenih u prvom kvartalu ove godine i ne namerava da to učini ni u narednom periodu. Čak polovina firmi planira da investira u opremu, građevinske objekte i zemljište, a od toga 60 odsto njih i da poveća ulaganja. To pokazuju rezultati najnovije ankete o pregledu poslovnih aktivnosti i očekivanjima privrednika, koju PKS sprovodi kvartalno na reprezentativnom uzorku od 900 domaćih kompanija. Ovi podaci govore da je privredna aktivnost naše zemlje očuvana u prvom udaru krize.
UPOZORENJE DOKTORA! Antibiotici nisu "pametni" i ne razlikuju dobre i loše bakterije, zato je važno da OVO RADIMO
Dnevnica do 4.000 dinara: Sezonski posao u Srbiji od kog možete da zaradite dosta para, a evo šta treba da radite
GRAĐANI OBRATITE PAŽNJU, izašlo je DETALJNO UPUTSTVO: Danas je počelo prijavljivanje za novčanu pomoć
- Zaposlenost je stabilna, imajući u vidu da 88 odsto anketiranih nije smanjilo broj zaposlenih u prvom kvartalu ove godine, a da 90 procenata njih ne očekuje da će do toga doći ni u narednom četvoromesečju. U određenim sektorima je došlo i do povećanja broja zaposlenih - kaže Bojan Stanić iz PKS.
Drugi pozitivan podatak je da su unutrašnje investicije nastavile da se realizuju. Kompanije ulažu u opremu, građevinske objekte i zemljište.
- U poređenju sa prethodnim kvartalom, povećan ili nepromenjen obim investicija ostvarilo je 58 odsto anketiranih. U narednom četvoromesečju polovina firmi planira ulaganja, a od toga 60 odsto njih namerava da poveća investicije - objašnjava Stanić.
Kada se posmatraju pojedinačni sektori, prerađivačka industrija je, kako ističe, u značajnom delu očuvana, posebno prehrambena. Prema njegovim rečima, ukoliko se na globalnom nivou kriza ne nastavi, očekuje se da naša privreda, koja je mala, ne bi trebalo da trpi one posledice koje je imala 2008. godine.
- Do pada prometa i privredne aktivnosti došlo je zbog smanjenja tražnje na domaćem i međunarodnom tržištu i nedostatka sirovina, jer je poremećen globalni lanac snabdevanja. Najugroženiji su turizam, ugostiteljstvo i saobraćaj, primarno putnički. U ovim sektorima smatraju da će oporavak biti veoma spor. Relativno pozitivna očekivanja imaju u prehrambenoj i hemijskoj industriji - naglašava Stanić.
Do kraja meseca dodatne mere
Konkretne mere Vlade za dodatnu podršku najugroženijim sektorima, kao što su turizam i saobraćaj, očekuju se do kraja meseca. Još uvek se traga za rešenjem kojim bi se uskladio interes privrednika i države. Razmatra se predlog da se poveća iznos sredstava za podršku kroz Fond za razvoj i da grejs period za otplatu kredita bude dve godine za preduzeća iz najugroženijih sektora, umesto jedne - ističe Bojan Stanić iz PKS.
Najviše pogodjeni sektori
Turizam i ugostiteljstvo su sektori najviše pogođeni pandemijom kovida 19, a slede kreativna industrija, saobraćaj i skladištenje, dok se kriza delimično prelila i na prerađivačku industriju i IT sektor, pokazalo je istraživanje "Zajedno kroz krizu", u kome je učestvovalo 1.000 kompanija. Pad u oblastima saobraćaja, turizma i industrije znatno utiče na pad poslovanja ostalih firmi u njihovom lancu snabdevanja.
Da li će se trend "izlaska iz grada" nastaviti i posle korone? Porasla kupovina kuća i vikendica
BANKE UPOZORAVAJU: Hara PREVARA da vam je leglo 100 evra, NA OVU PORUKU NE SMETE ODGOVORITI!
Ove žene žele da naplate svoj "dodatni rad u karantinu": Ideja grupe majki prerasla u nacionalnu kampanju
Srpska Toskana opustošena: Rod trešnje potpuno desetkovan (FOTO)
"CRVENO ZLATO" NEVEROVATNO POJEFTINILO: Cena jagoda pala sa 400 na 150 dinara za samo nekoliko dana!