ФИРМЕ НЕЋЕ ОТПУШТАТИ РАДНИКЕ: Очувана привредна активност наше земље упркос удару кризе
Анкета Привредне коморе Србије о пословним активностима и очекивањима компанија. Око 90 одсто не намерава да смањи број запослених, половина наставља улагања
Око 90 одсто наших компанија није смањило број запослених у првом кварталу ове године и не намерава да то учини ни у наредном периоду. Чак половина фирми планира да инвестира у опрему, грађевинске објекте и земљиште, а од тога 60 одсто њих и да повећа улагања. То показују резултати најновије анкете о прегледу пословних активности и очекивањима привредника, коју ПКС спроводи квартално на репрезентативном узорку од 900 домаћих компанија. Ови подаци говоре да је привредна активност наше земље очувана у првом удару кризе.
УПОЗОРЕЊЕ ДОКТОРА! Антибиотици нису "паметни" и не разликују добре и лоше бактерије, зато је важно да ОВО РАДИМО
Дневница до 4.000 динара: Сезонски посао у Србији од ког можете да зарадите доста пара, а ево шта треба да радите
ГРАЂАНИ ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ, изашло је ДЕТАЉНО УПУТСТВО: Данас је почело пријављивање за новчану помоћ
- Запосленост је стабилна, имајући у виду да 88 одсто анкетираних није смањило број запослених у првом кварталу ове године, а да 90 процената њих не очекује да ће до тога доћи ни у наредном четворомесечју. У одређеним секторима је дошло и до повећања броја запослених - каже Бојан Станић из ПКС.
Други позитиван податак је да су унутрашње инвестиције наставиле да се реализују. Компаније улажу у опрему, грађевинске објекте и земљиште.
- У поређењу са претходним кварталом, повећан или непромењен обим инвестиција остварило је 58 одсто анкетираних. У наредном четворомесечју половина фирми планира улагања, а од тога 60 одсто њих намерава да повећа инвестиције - објашњава Станић.
Када се посматрају појединачни сектори, прерађивачка индустрија је, како истиче, у значајном делу очувана, посебно прехрамбена. Према његовим речима, уколико се на глобалном нивоу криза не настави, очекује се да наша привреда, која је мала, не би требало да трпи оне последице које је имала 2008. године.
- До пада промета и привредне активности дошло је због смањења тражње на домаћем и међународном тржишту и недостатка сировина, јер је поремећен глобални ланац снабдевања. Најугроженији су туризам, угоститељство и саобраћај, примарно путнички. У овим секторима сматрају да ће опоравак бити веома спор. Релативно позитивна очекивања имају у прехрамбеној и хемијској индустрији - наглашава Станић.
До краја месеца додатне мере
Конкретне мере Владе за додатну подршку најугроженијим секторима, као што су туризам и саобраћај, очекују се до краја месеца. Још увек се трага за решењем којим би се ускладио интерес привредника и државе. Разматра се предлог да се повећа износ средстава за подршку кроз Фонд за развој и да грејс период за отплату кредита буде две године за предузећа из најугроженијих сектора, уместо једне - истиче Бојан Станић из ПКС.
Највише погођени сектори
Туризам и угоститељство су сектори највише погођени пандемијом ковида 19, а следе креативна индустрија, саобраћај и складиштење, док се криза делимично прелила и на прерађивачку индустрију и ИТ сектор, показало је истраживање "Заједно кроз кризу", у коме је учествовало 1.000 компанија. Пад у областима саобраћаја, туризма и индустрије знатно утиче на пад пословања осталих фирми у њиховом ланцу снабдевања.
Да ли ће се тренд "изласка из града" наставити и после короне? Порасла куповина кућа и викендица
БАНКЕ УПОЗОРАВАЈУ: Хара ПРЕВАРА да вам је легло 100 евра, НА ОВУ ПОРУКУ НЕ СМЕТЕ ОДГОВОРИТИ!
Ове жене желе да наплате свој "додатни рад у карантину": Идеја групе мајки прерасла у националну кампању
Српска Тоскана опустошена: Род трешње потпуно десеткован (ФОТО)
"ЦРВЕНО ЗЛАТО" НЕВЕРОВАТНО ПОЈЕФТИНИЛО: Цена јагода пала са 400 на 150 динара за само неколико дана!