GRČKI UGOSTITELJI NA RUBU OČAJA: Nema naznaka da će skoro doći do normalizacije situacije
Vlasnici grčkih restorana i kafića zatražili su od vlade dodatne potpore radi očuvanja radnih mesta i izvora sredstava za život
Razlog je to što im je poslovanje teško pogođeno merama zaustavljanja zaraze koronavirusa.
Grčka se snažno oslanja na turizam i ima oko 80.000 restorana i kafića koji zapošljavaju oko 350.000 ljudi.
SUTRA PREDSTAVLJANJE SRETENJSKOG PAKETA MERA: Koja pomoć čeka građane i kada počinje isplata novca?
ŽELITE RANIJE U PENZIJU? Ta mogućnost ima određenu cenu, ali i uslove koje morate da ispunite
AMERIČKA EKONOMIJA NA KOLENIMA: Inflacija ne prestaje da divlja, skočila cena energenata
U septembru prošle godine zatvoreni su kako bi se sprečilo širenje kovida 19 i smeju da pružaju samo usluge dostave hrane i da prodaju pića za poneti.
Ne očekuju skoru normalizaciju poslovanja
Ne očekuju skoru normalizaciju poslovanja, posebino nakon što je premijer Kirijakos Micotakis u utorak naredio potpuni lokdaun u širem atinskom području zbog ponovnog rasta broja hospitalizovanih građana i potvrđenih slučajeva zaraze novim sojevima koronavirusa.
Kako bi ukazali na svoje probleme, ugostitelji su u sredu prikupili ključeve svojih restorana i kafića i ubacili ih u kutije postavljene na centralnom atinskom trgu i u drugim grčkim gradovima. Sledećih dana planiraju da ih predaju kabnetu premijera.
- Četrdeset pet odsto firmi kaže da neće moći ponovo da otvori vrata građanima - rekao je Janis Haciteodorou, predsednik Atinske zanatske komore.
- To je katastrofa u profesionalnom i privatnom smislu za firme koje godinama pokušavaju da zadrže glavu iznad vode - zaključio je.
Grčka se relativno dobro nosila s pandemijom, u poređenju sa drugim evropskim zemljama, ali u novembru je bila prisiljena na delimično zaključavanje zbog širenja zaraze koja je zapretila kolapsom zdravstvenog sistema, oslabljenog dugogodišnjom finansijskom krizom.