ГРЧКИ УГОСТИТЕЉИ НА РУБУ ОЧАЈА: Нема назнака да ће скоро доћи до нормализације ситуације
Власници грчких ресторана и кафића затражили су од владе додатне потпоре ради очувања радних места и извора средстава за живот
Разлог је то што им је пословање тешко погођено мерама заустављања заразе коронавируса.
Грчка се снажно ослања на туризам и има око 80.000 ресторана и кафића који запошљавају око 350.000 људи.
СУТРА ПРЕДСТАВЉАЊЕ СРЕТЕЊСКОГ ПАКЕТА МЕРА: Која помоћ чека грађане и када почиње исплата новца?
ЖЕЛИТЕ РАНИЈЕ У ПЕНЗИЈУ? Та могућност има одређену цену, али и услове које морате да испуните
АМЕРИЧКА ЕКОНОМИЈА НА КОЛЕНИМА: Инфлација не престаје да дивља, скочила цена енергената
У септембру прошле године затворени су како би се спречило ширење ковида 19 и смеју да пружају само услуге доставе хране и да продају пића за понети.
Не очекују скору нормализацију пословања
Не очекују скору нормализацију пословања, посебино након што је премијер Киријакос Мицотакис у уторак наредио потпуни локдаун у ширем атинском подручју због поновног раста броја хоспитализованих грађана и потврђених случајева заразе новим сојевима коронавируса.
Како би указали на своје проблеме, угоститељи су у среду прикупили кључеве својих ресторана и кафића и убацили их у кутије постављене на централном атинском тргу и у другим грчким градовима. Следећих дана планирају да их предају кабнету премијера.
- Четрдесет пет одсто фирми каже да неће моћи поново да отвори врата грађанима - рекао је Јанис Хацитеодороу, председник Атинске занатске коморе.
- То је катастрофа у професионалном и приватном смислу за фирме које годинама покушавају да задрже главу изнад воде - закључио је.
Грчка се релативно добро носила с пандемијом, у поређењу са другим европским земљама, али у новембру је била присиљена на делимично закључавање због ширења заразе која је запретила колапсом здравственог система, ослабљеног дугогодишњом финансијском кризом.