Počinje obuka za rad na primeni propisa iz oblasti ZAŠTITE INTELEKTUALNE SVOJINE
Inovacije, brend i softverska rešenja najvažniji resurs savremenih kompanija
Za razliku od tradicionalnih modela poslovanja koji su mahom bili zasnovani na različitim oblicima svojine nad materijalnim stvarima (mašine, industrijska postrojenja, itd.), savremena ekonomija zasnovana je na znanju i nematerijalnim dobrima (knowledge-based economy).
Ova dobra zapravo predstavljaju najvažniji resurs savremenih kompanija danas i one zato izuzetan akcenat stavljaju na zaštitu nematerijalnih dobara kroz različita prava intelektualne svojine.
Pravo intelektualne svojine predstavlja skup različitih pravnih normi kojima se reguliše pravna zaštita nematerijalnih dobara. Ova prava se dele na dve velike podgrupe prava: autorsko pravo i srodna prava (pravo interpretatora, proizvođača fonograma, filmskog producenta, proizvođača baze podataka, itd.), sa jedne strane i prava industrijske svojine (patent žig, industrijski dizajn, oznake geografskog porekla, itd.), sa druge strane.
Srbija isped Amerike na Mundobasketu!? Đorđević dao šmekerski odgovor na prognoze
NE MIRE SE SA NEUSPEHOM: Grčka zahteva istragu od FIBA zbog suđenja protiv Češke
ŠTO STE SE NAVALILI SALETU NA GRBAČU? Tomić oštro opleo po kritičarima reprezentacije
Intelektualna svojina danas predstavlja okosnicu poslovanja gotovo svih velikih kompanija. Inovacije koje se štite putem patenta, brendovi koji se štite putem žiga, karakteristični oblici proizvoda koji se štite putem industrijskog dizajna, softverska rešenja koja se štite bilo putem autorskog prava, bilo putem patenta, danas predstavljaju najvredniju imovinu svake kompanije i procenjene vrednosti ovih prava daleko premašuju vrednost industrijskih postrojenja, mašina i alata u vlasništvu kompanija.
U tom smislu, danas sve vodeće kompanije, bez obzira na sektor industrije kome pripadaju, ulažu izuzetan napor u cilju zaštite i očuvanja svojih nematerijalnih resursa. Navedena zaštita, ostvaruje se, između ostalog, kroz registraciju prava industrijske svojine (patent, žig, industrijski dizajn, itd.) u odgovarajućim postupcima, kroz održavanje tih prava na snazi, kroz preduzimanje preventivnih mera za zaštitu prava (monitoring tržišta, podnošenje zahteva za monitoring carinskim i inspekcijskim organima) i kroz preduzimanje reaktivnih mera (sudski i drugi postupci za zaštitu prava).
Zbog značajnog porasta obima posla u ovoj oblasti, advokatske kancelarije i kompanije koje se bave pružanjem usluga u oblasti prava intelektualne svojine danas predstavljaju najznačajniji izvor stručne podrške nosiocima prava u svim fazama zaštite prava intelektualne svojine (registracija prava, preduzimanje preventivnih i reaktivnih mera zaštite prava, priprema ugovora, itd.).
Sa druge strane, budući da su sva prava intelektualne svojine, izuzev autorskog i srodnih prava, teritorijalno ograničena, kompanije koje žele da zaštite svoju intelektualnu svojinu moraju pokrenuti odvojeni postupak zaštite u svakoj jurisdikciji od interesa. Pored teritorijalne ograničenosti, većina prava intelektualne svojine su i vremenski ograničena. Neka prava traju određeni vremenski period, ali da bi dostigla maksimalni vremenski period trajanja, potrebno je da se periodično plaćaju takse za održavanje prava.
Pored toga, neka prava mogu trajati večno, dokle god se plaćaju propisane takse za održavanje prava (kod ovih prava ne postoji limit do koga se njihovo trajanje može produžavati). Iz navedenog se može zaključiti da upravljanje pravima intelektualne svojine velikih kompanija predstavlja izuzetno kompleksan zadatak, budući da ovakve kompanije imaju velike portfolije prava koja su zaštićena na velikom broju teritorija i koja se moraju blagovremeno obnavljati kako bi ostala u važenju.
Nosioci prava iz tog razloga često angažuju kompanije koje su specijalizovani pružaoci usluga u ovoj oblasti I time vrše eksternalizaciju menadžmenta prava intelektualne svojine. Ovi pružaoci usluga pružaju različite usluge nosiocima prava, od održavanja prava, preko praćenja rokova i verifikacije podataka, pa sve do vođenja celokupnog postupka za zaštitu prava.
Specijalistička obuka koju zajedno organizuju Poslovna akademija PKS, MSA IP - Milojević, Sekulić & Associates i IPAN BPM doo ima za cilj da se polaznicima pruži kvalitetno i efikasno osposobljavanje za rad na praktičnoj primeni propisa iz oblasti zaštite intelektualne svojine.
Polaznici će na taj način steći znanja koja će moći da primene u radu u različitim advokatskim kancelarijama, pravnim službama različitih kompanija kao i u radu na drugim poslovima u okviru kompanija koje su nosioci prava intelektualne svojine.
NAJBOGATIJI KINEZ OTIŠAO U PENZIJU Džek Ma se povukao sa čela Alibabe
SUROVO PREDVIĐANJE MILIJARDERA Ljudima će veštačka inteligencija ostaviti samo DVE DELATNOSTI
TEŽE DO KROVA NAD GLAVOM Verovatnoća da će se mladi Evropljani useliti u SVOJ STAN sve manja
Beograd i Srbija danas zauzimaju mesto regionalnog centra za zaštitu prava intelektualne svojine što se najbolje vidi kroz otvaranje operativnih centara velikih kompanija koje se bave pružanjem usluga u ovoj oblasti.
Iz tog razloga, znanja koja polaznici steknu na specijalističkoj obuci danas predstavljaju dodatnu vrednost koja sasvim sigurno prestavlja prednost za polaznike na tržištu radu.
S obzirom na rastuće potrebe, kompanija IPAN BPM doo u ovom krugu obuke nudi zaposlenje za 10 najbolje rangiranih polaznika na finalnom testu.
Više detalja o samoj obuci možete naći OVDE
Za obuku se možete prijaviti putem linka