Почиње обука за рад на примени прописа из области ЗАШТИТЕ ИНТЕЛЕКТУАЛНЕ СВОЈИНЕ
Иновације, бренд и софтверска решења најважнији ресурс савремених компанија
За разлику од традиционалних модела пословања који су махом били засновани на различитим облицима својине над материјалним стварима (машине, индустријска постројења, итд.), савремена економија заснована је на знању и нематеријалним добрима (knowledge-based economy).
Ова добра заправо представљају најважнији ресурс савремених компанија данас и оне зато изузетан акценат стављају на заштиту нематеријалних добара кроз различита права интелектуалне својине.
Право интелектуалне својине представља скуп различитих правних норми којима се регулише правна заштита нематеријалних добара. Ова права се деле на две велике подгрупе права: ауторско право и сродна права (право интерпретатора, произвођача фонограма, филмског продуцента, произвођача базе података, итд.), са једне стране и права индустријске својине (патент жиг, индустријски дизајн, ознаке географског порекла, итд.), са друге стране.
Србија испед Америке на Мундобаскету!? Ђорђевић дао шмекерски одговор на прогнозе
НЕ МИРЕ СЕ СА НЕУСПЕХОМ: Грчка захтева истрагу од ФИБА због суђења против Чешке
ШТО СТЕ СЕ НАВАЛИЛИ САЛЕТУ НА ГРБАЧУ? Томић оштро оплео по критичарима репрезентације
Интелектуална својина данас представља окосницу пословања готово свих великих компанија. Иновације које се штите путем патента, брендови који се штите путем жига, карактеристични облици производа који се штите путем индустријског дизајна, софтверска решења која се штите било путем ауторског права, било путем патента, данас представљају највреднију имовину сваке компаније и процењене вредности ових права далеко премашују вредност индустријских постројења, машина и алата у власништву компанија.
У том смислу, данас све водеће компаније, без обзира на сектор индустрије коме припадају, улажу изузетан напор у циљу заштите и очувања својих нематеријалних ресурса. Наведена заштита, остварује се, између осталог, кроз регистрацију права индустријске својине (патент, жиг, индустријски дизајн, итд.) у одговарајућим поступцима, кроз одржавање тих права на снази, кроз предузимање превентивних мера за заштиту права (мониторинг тржишта, подношење захтева за мониторинг царинским и инспекцијским органима) и кроз предузимање реактивних мера (судски и други поступци за заштиту права).
Због значајног пораста обима посла у овој области, адвокатске канцеларије и компаније које се баве пружањем услуга у области права интелектуалне својине данас представљају најзначајнији извор стручне подршке носиоцима права у свим фазама заштите права интелектуалне својине (регистрација права, предузимање превентивних и реактивних мера заштите права, припрема уговора, итд.).
Са друге стране, будући да су сва права интелектуалне својине, изузев ауторског и сродних права, територијално ограничена, компаније које желе да заштите своју интелектуалну својину морају покренути одвојени поступак заштите у свакој јурисдикцији од интереса. Поред територијалне ограничености, већина права интелектуалне својине су и временски ограничена. Нека права трају одређени временски период, али да би достигла максимални временски период трајања, потребно је да се периодично плаћају таксе за одржавање права.
Поред тога, нека права могу трајати вечно, докле год се плаћају прописане таксе за одржавање права (код ових права не постоји лимит до кога се њихово трајање може продужавати). Из наведеног се може закључити да управљање правима интелектуалне својине великих компанија представља изузетно комплексан задатак, будући да овакве компаније имају велике портфолије права која су заштићена на великом броју територија и која се морају благовремено обнављати како би остала у важењу.
Носиоци права из тог разлога често ангажују компаније које су специјализовани пружаоци услуга у овој области И тиме врше екстернализацију менаџмента права интелектуалне својине. Ови пружаоци услуга пружају различите услуге носиоцима права, од одржавања права, преко праћења рокова и верификације података, па све до вођења целокупног поступка за заштиту права.
Специјалистичка обука коју заједно организују Пословна академија ПКС, МСА ИП - Милојевић, Секулић & Associates и ИПАН БПМ доо има за циљ да се полазницима пружи квалитетно и ефикасно оспособљавање за рад на практичној примени прописа из области заштите интелектуалне својине.
Полазници ће на тај начин стећи знања која ће моћи да примене у раду у различитим адвокатским канцеларијама, правним службама различитих компанија као и у раду на другим пословима у оквиру компанија које су носиоци права интелектуалне својине.
НАЈБОГАТИЈИ КИНЕЗ ОТИШАО У ПЕНЗИЈУ Џек Ма се повукао са чела Алибабе
СУРОВО ПРЕДВИЂАЊЕ МИЛИЈАРДЕРА Људима ће вештачка интелигенција оставити само ДВЕ ДЕЛАТНОСТИ
ТЕЖЕ ДО КРОВА НАД ГЛАВОМ Вероватноћа да ће се млади Европљани уселити у СВОЈ СТАН све мања
Београд и Србија данас заузимају место регионалног центра за заштиту права интелектуалне својине што се најбоље види кроз отварање оперативних центара великих компанија које се баве пружањем услуга у овој области.
Из тог разлога, знања која полазници стекну на специјалистичкој обуци данас представљају додатну вредност која сасвим сигурно преставља предност за полазнике на тржишту раду.
С обзиром на растуће потребе, компанија ИПАН БПМ доо у овом кругу обуке нуди запослење за 10 најбоље рангираних полазника на финалном тесту.
Више детаља о самој обуци можете наћи ОВДЕ
За обуку се можете пријавити путем линка