IZVOZ IZ SRBIJE DOSTIGAO PRETKRIZNI NIVO: Od sledeće godine očekuje se privredni rast od šest odsto
Izvoz Srbije dostigao pretkrizni nivo, pri čemu je u avgustu rast zabeležila proizvodnja i ukupne i prerađivačke industrije, zbog čega se već sledeće godine očekuje privredni rast Srbije od šest odsto, objavljeno je danas.
- U Srbiji je u avgustu proizvodnja i ukupne i prerađivačke industrije bila na nivou koji je 3,1 odsto odnosno 1,3 odsto iznad pretkriznog nivoa, a i izvoz je dostigao pretkrizni nivo. Poverenje je sačuvano, a već sledeće godine očekujemo rast od oko šest odsto, što znači potpuni oporavak od efekata pandemije, kojem će državne investicije bitno doprinositi - navodi se u izveštaju NBS.
RUSI DIGITALIZUJU RUBLJU: Korisnici će moći da plaćaju putem mobilnih telefona
VIŠE NEMA IZBEGAVANJA POREZA: Za utaju slede velike kazne, knjigovođama se usijali telefoni
VIŠE OD POLOVINE AMERA UŠTEDELO TOKOM KRIZE: Nema odlazaka na posao i putovanja, ali jedan trošak je veći
- Ipak, naš posao ne smatra se završenim, jer se on nikad ne završava - naveli su i dodali da će centralna banka nastaviti da prati sva kretanja i reaguje ako proceni da ima potrebe.
Sastanak je održan u okviru Godišnje skupštine Međunarodnog monetarnog fonda i Svetske banke, koja se, zbog aktuelne zdravstvene situacije, održava u virtuelnom formatu.
Ocenjeno je da se globalni ekonomski izgledi poboljšavaju, ali i da postoje razlike među zemljama, odnosno da je oporavak delimičan i neujednačen. Zaključak je da svi moraju zajedno da rade na pružanju podrške najugroženijim zemljama i da je sada trenutak da se izgradi otpornija budućnost.
Takođe da politike moraju da sačuvaju poverenje, podrže radna mesta i podstiču rast.
Sastanku Međunarodnog monetarnog i finansijskog komiteta prisustvovali su najviši zvaničnici koji predstavljaju svoje zemlje u ovim međunarodnim finansijskim institucijama.
- Nastavili smo da delujemo koordinirano - u Srbiji je donet ogroman paket mera, čija je vrednost preko 12 odsto bruto domaćeg proizvoda. Brzina reakcije i obimnost paketa pokazali su se kao ključni za sprečavanje prelivanja negativnih efekata pandemije na tržište rada i proizvodne kapacitete - navodi se.
Međunarodni monetarni fond je ocenio da je Srbija donela snažan, pravovremen i sveobuhvatan paket mera, kojim je podržana domaća tražnja i sprečen pad poslovnog i potrošačkog poverenja u trenucima kada je globalni pesimizam bio najizraženiji.
NBS pratila je sve tržišne učesnike, smanjivala referentnu kamatnu stopu, obezbeđivala likvidnost na potrebne rokove i u potrebnim valutama, propisivala moratorijum u otplati kreditnih obaveza i na druge načine olakšavala otplatu kredita i podržavala kreditnu aktivnost.
Srbija je zadržala odličan pristup svetskom finansijskom tržištu i u uslovima kada su neizvesnosti bile velike. I tokom ove situacije očuvala je punu cenovnu, makroekonomsku i finansijsku stabilnost.
Sve su to razlozi zbog kojih su dugoročni investitori nastavili da ukazuju poverenje Srbiji i dalje visokim stranim direktnim investicijama, navedeno je u saopštenju NBS.