ИЗВОЗ ИЗ СРБИЈЕ ДОСТИГАО ПРЕТКРИЗНИ НИВО: Од следеће године очекује се привредни раст од шест одсто
Извоз Србије достигао преткризни ниво, при чему је у августу раст забележила производња и укупне и прерађивачке индустрије, због чега се већ следеће године очекује привредни раст Србије од шест одсто, објављено је данас.
- У Србији је у августу производња и укупне и прерађивачке индустрије била на нивоу који је 3,1 одсто односно 1,3 одсто изнад преткризног нивоа, а и извоз је достигао преткризни ниво. Поверење је сачувано, а већ следеће године очекујемо раст од око шест одсто, што значи потпуни опоравак од ефеката пандемије, којем ће државне инвестиције битно доприносити - наводи се у извештају НБС.
РУСИ ДИГИТАЛИЗУЈУ РУБЉУ: Корисници ће моћи да плаћају путем мобилних телефона
ВИШЕ НЕМА ИЗБЕГАВАЊА ПОРЕЗА: За утају следе велике казне, књиговођама се усијали телефони
ВИШЕ ОД ПОЛОВИНЕ АМЕРА УШТЕДЕЛО ТОКОМ КРИЗЕ: Нема одлазака на посао и путовања, али један трошак је већи
- Ипак, наш посао не сматра се завршеним, јер се он никад не завршава - навели су и додали да ће централна банка наставити да прати сва кретања и реагује ако процени да има потребе.
Састанак је одржан у оквиру Годишње скупштине Међународног монетарног фонда и Светске банке, која се, због актуелне здравствене ситуације, одржава у виртуелном формату.
Оцењено је да се глобални економски изгледи побољшавају, али и да постоје разлике међу земљама, односно да је опоравак делимичан и неуједначен. Закључак је да сви морају заједно да раде на пружању подршке најугроженијим земљама и да је сада тренутак да се изгради отпорнија будућност.
Такође да политике морају да сачувају поверење, подрже радна места и подстичу раст.
Састанку Међународног монетарног и финансијског комитета присуствовали су највиши званичници који представљају своје земље у овим међународним финансијским институцијама.
- Наставили смо да делујемо координирано - у Србији је донет огроман пакет мера, чија је вредност преко 12 одсто бруто домаћег производа. Брзина реакције и обимност пакета показали су се као кључни за спречавање преливања негативних ефеката пандемије на тржиште рада и производне капацитете - наводи се.
Међународни монетарни фонд је оценио да је Србија донела снажан, правовремен и свеобухватан пакет мера, којим је подржана домаћа тражња и спречен пад пословног и потрошачког поверења у тренуцима када је глобални песимизам био најизраженији.
НБС пратила је све тржишне учеснике, смањивала референтну каматну стопу, обезбеђивала ликвидност на потребне рокове и у потребним валутама, прописивала мораторијум у отплати кредитних обавеза и на друге начине олакшавала отплату кредита и подржавала кредитну активност.
Србија је задржала одличан приступ светском финансијском тржишту и у условима када су неизвесности биле велике. И током ове ситуације очувала је пуну ценовну, макроекономску и финансијску стабилност.
Све су то разлози због којих су дугорочни инвеститори наставили да указују поверење Србији и даље високим страним директним инвестицијама, наведено је у саопштењу НБС.