JEDNA NOVČANICA SE U SRBIJI NAJVIŠE FALSIFIKUJE: Saznajte gde se ona najčešće koristi kao sredstvo plaćanja
U Srbiji je od januara do juna ove godine otkriveno ukupno 1.247 novčanica falsifikovanih dinara čija bi ukupna vrednost, da su prave, bila 752.550 dinara.
Lažnih novčanica evra je bilo 219 komada u različitim apoenima i koji bi vredeli 20.610 evra, pokazuju podaci Narodne banke Srbije.
LEPA VEST ZA SRBIJU: Dolazi poznati ruski trgovinski lanac u našu zemlju
UMREŽITI CELU TERITORIJU SRBIJE! VELIKI PLANOVI DO 2025. GODINE: Stiže pet novih aerodroma u Srbiju
MOZETE U GRČKU UZ "GOLDEN VIZU": Proces je jednostavan i isti za sve, treba vam "debeo novčanik" i nekretnina
U istom periodu ove godine najviše je otkriveno falsifikovanih novčanica od 1.000 dinara i to 518 komada, što je 41,5 odsto svih otkrivenih lažnih novčanica u dinarima.
U NBS kažu da ako neko posumnja da je u posedu falsifikovanog novca, takav novac treba da odnese u najbližu policijsku stanicu ili banku. Novac se zatim upućuje Centralnoj banci na ekspertizu kojom se utvrđuje da li je reč o falsifikatu ili originalnom novcu. Ako se radi o lažnom, NBS ga zadržava bez naknade, dok se originalni novac vraća podnosiocu. U oba slučaja onaj ko donese sumnjivi novac na proveru, dobija izveštaj o ekspertizi u kojem se navodi da li je u pitanju original ili falsifikat.
Lažnjaka od 2.000 dinara bilo je za šest meseci 407, od 500 dinara 293, od 200 dinara 16, od 5.000 dinara devet, od 100 dinara tri, i od 50 dinara jedan komad.
Otkrivene su i 102 falsifikovane novčanice od 100 evra, 53 od 20 evra, 45 od 50 evra, 11 od 500 evra i osam od 200 evra, dok je u istom periodu otkriveno 26 falsifikata od 100 dolara i jedna lažna novčanica od 50 dolara.
Novac za koji se sumnja da je falsifikat, Narodnoj banci Srbije inače dostavljaju Ministarstvo unutrašnjih poslova, banke, ovlašćeni menjači (preko banaka) i pravosudni organi.
Često se lažni novac koristi za kupovinu dobara veće vrednosti, kao na primer, na stočnim pijacima, prilikom otkupa veće količine poljoprivrednih proizvoda, plaćanja u noćnim klubovima, diskotekama, na sportskim događajima, ili se krupnim apoenima kupuju predmeti male vrednosti da bi se kusur dobio u opticajnim novčanicama.
MORE JE MORE, GDE GOD DA JE: Srbi se brzo okrenuli plažama Bugara, sve više hrle u Albaniju, čak i STANOVE KUPUJU
MORATORIJUM VAŽI I ZA NAJSTARIJE GRAĐANE SRBIJE: PIO fond obustavio naplatu administrativnih zabrana penzionerima
ISTARSKI UGOSTITELJI NEPRIPREMLJENI DOČEKALI SEZONU: Došli im bogatiji gosti nego ranije, a onda je usledila bežanija!
INDEKSI NA SVETSKIM BERZAMA I DALJE RASTU, ali jedna stvar veoma brine investitore
KRAH DOLARA SE NASTAVLJA: Najduži trend pada ove valute u poslednjih deset godina