ЈЕДНА НОВЧАНИЦА СЕ У СРБИЈИ НАЈВИШЕ ФАЛСИФИКУЈЕ: Сазнајте где се она најчешће користи као средство плаћања
У Србији је од јануара до јуна ове године откривено укупно 1.247 новчаница фалсификованих динара чија би укупна вредност, да су праве, била 752.550 динара.
Лажних новчаница евра је било 219 комада у различитим апоенима и који би вредели 20.610 евра, показују подаци Народне банке Србије.
ЛЕПА ВЕСТ ЗА СРБИЈУ: Долази познати руски трговински ланац у нашу земљу
УМРЕЖИТИ ЦЕЛУ ТЕРИТОРИЈУ СРБИЈЕ! ВЕЛИКИ ПЛАНОВИ ДО 2025. ГОДИНЕ: Стиже пет нових аеродрома у Србију
МОЗЕТЕ У ГРЧКУ УЗ "ГОЛДЕН ВИЗУ": Процес је једноставан и исти за све, треба вам "дебео новчаник" и некретнина
У истом периоду ове године највише је откривено фалсификованих новчаница од 1.000 динара и то 518 комада, што је 41,5 одсто свих откривених лажних новчаница у динарима.
У НБС кажу да ако неко посумња да је у поседу фалсификованог новца, такав новац треба да однесе у најближу полицијску станицу или банку. Новац се затим упућује Централној банци на експертизу којом се утврђује да ли је реч о фалсификату или оригиналном новцу. Ако се ради о лажном, НБС га задржава без накнаде, док се оригинални новац враћа подносиоцу. У оба случаја онај ко донесе сумњиви новац на проверу, добија извештај о експертизи у којем се наводи да ли је у питању оригинал или фалсификат.
Лажњака од 2.000 динара било је за шест месеци 407, од 500 динара 293, од 200 динара 16, од 5.000 динара девет, од 100 динара три, и од 50 динара један комад.
Откривене су и 102 фалсификоване новчанице од 100 евра, 53 од 20 евра, 45 од 50 евра, 11 од 500 евра и осам од 200 евра, док је у истом периоду откривено 26 фалсификата од 100 долара и једна лажна новчаница од 50 долара.
Новац за који се сумња да је фалсификат, Народној банци Србије иначе достављају Министарство унутрашњих послова, банке, овлашћени мењачи (преко банака) и правосудни органи.
Често се лажни новац користи за куповину добара веће вредности, као на пример, на сточним пијацима, приликом откупа веће количине пољопривредних производа, плаћања у ноћним клубовима, дискотекама, на спортским догађајима, или се крупним апоенима купују предмети мале вредности да би се кусур добио у оптицајним новчаницама.
МОРЕ ЈЕ МОРЕ, ГДЕ ГОД ДА ЈЕ: Срби се брзо окренули плажама Бугара, све више хрле у Албанију, чак и СТАНОВЕ КУПУЈУ
МОРАТОРИЈУМ ВАЖИ И ЗА НАЈСТАРИЈЕ ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: ПИО фонд обуставио наплату административних забрана пензионерима
ИСТАРСКИ УГОСТИТЕЉИ НЕПРИПРЕМЉЕНИ ДОЧЕКАЛИ СЕЗОНУ: Дошли им богатији гости него раније, а онда је уследила бежанија!
ИНДЕКСИ НА СВЕТСКИМ БЕРЗАМА И ДАЉЕ РАСТУ, али једна ствар веома брине инвеститоре
КРАХ ДОЛАРА СЕ НАСТАВЉА: Најдужи тренд пада ове валуте у последњих десет година