Jednostavnija i brža naplata štete
UOS: Digitalizacija zapisnika o uviđaju olakšala proceduru posle saobraćajnih nezgoda
Najveći broj saobraćajnih nezgoda dogodi se za vreme godišnjih odmora i prazničnih putovanja. U slučaju nezgode najvažnije je reagovati pravilno i tako sprečiti naknadne neželjene posledice udesa i olakšati naplatu štete. Mesto nezgode treba obezbediti, postaviti trokut, skloniti putnike iz vozila i obući svetlosni prsluk. Generalni sekretar Udruženja osiguravača Srbije Duško Jovanović kaže da policiju treba zvati ako u nezgodi ima povređenih, ako je u pitanju velika materijalna šteta ili ako je štetu nanelo vozilo sa registarskog područja Kosova i Metohije.
Kako preuzeti Zapisnik MUP i kome se podnosi zahtev za naknadu štete?
UOS i MUP su digitalizovali distribuciju Zapisnika o uviđaju i taj dokument se elektronskim putem postavlja na server UOS. Oštećenima je potrebna samo informacija o osiguravajućem društvu koje isplaćuje naknadu štete, što se može saznati na licu mesta, od vozača tog vozila ili policajca i, u krajnjem slučaju, od svog osiguravača ili UOS, preko našeg sajta. Štetu isplaćuje društvo za osiguranje čiju polisu poseduje štetnik. Ovakav princip distribucije Zapisnika MUP važi za nezgode sa materijalnom štetom. Ako u sudaru ima povređenih, pokreće se krivični postupak protiv krivca i tada se Zapisnik o uviđaju zahteva od tužilaštva.
Ako oštećeni građani ipak žele da preuzmu Zapisnik o uviđaju nezgode, kome se javljaju?
Oštećeni mogu da prilikom podnošenja odštetnog zahteva traže i Izveštaj o saobraćajnoj nezgodi, skicu lica mesta i fotodokumentaciju. Dokumenta se izdaju u kratkom roku, ali se, zbog zaštite ličnih podataka, izdaju bez podataka o drugim učesnicima nezgode. Ukoliko u nezgodi ima povređenih i ako je u pitanju krivično delo, po Zapisnik MUP ide se u nadležno tužilaštvo. U UOS se dolazi po Zapisnik ako povodom nezgode nije pokrenut ni krivični ni prekršajni postupak, npr. ako je vozilo oštećeno zbog udarne rupe na putu, istrčavanja divljači na kolovoz ili ako je u pitanju nezgoda sa više učesnika, a nema dokaza ko je kriv.
Da podsetimo, policiju treba obavezno pozvati i u inostranstvu ako ima povređenih ili je pričinjena velika materijalna šteta. Treba tražiti i potvrdu o oštećenju vozila koja može da zatreba prilikom izlaska iz te države. Jovanović savetuje i da se Zapisnik o šteti na vozilu uradi u državi u kojoj je došlo do sudara, u ovlašćenoj agenciji ili osiguravajućem društvu.
- Zahtev za naknadu štete podnosi se osiguravaču vozila koje je izazvalo sudar, direktno u posećenoj državi ili iz Srbije, lično ili preko posrednika. Uz zahtev treba predati što više dokumentacije koja prati nezgodu: policijski ili Evropski izveštaj o nezgodi, Zapisnik o šteti na vozilu, račune o popravci ili šlepanju, medicinsku dokumentaciju, kopije dokumenata štetnika, savetuje Jovanović.