Једноставнија и бржа наплата штете
УОС: Дигитализација записника о увиђају олакшала процедуру после саобраћајних незгода
Највећи број саобраћајних незгода догоди се за време годишњих одмора и празничних путовања. У случају незгоде најважније је реаговати правилно и тако спречити накнадне нежељене последице удеса и олакшати наплату штете. Место незгоде треба обезбедити, поставити трокут, склонити путнике из возила и обући светлосни прслук. Генерални секретар Удружења осигуравача Србије Душко Јовановић каже да полицију треба звати ако у незгоди има повређених, ако је у питању велика материјална штета или ако је штету нанело возило са регистарског подручја Косова и Метохије.
Како преузети Записник МУП и коме се подноси захтев за накнаду штете?
УОС и МУП су дигитализовали дистрибуцију Записника о увиђају и тај документ се електронским путем поставља на сервер УОС. Оштећенима је потребна само информација о осигуравајућем друштву које исплаћује накнаду штете, што се може сазнати на лицу места, од возача тог возила или полицајца и, у крајњем случају, од свог осигуравача или УОС, преко нашег сајта. Штету исплаћује друштво за осигурање чију полису поседује штетник. Овакав принцип дистрибуције Записника МУП важи за незгоде са материјалном штетом. Ако у судару има повређених, покреће се кривични поступак против кривца и тада се Записник о увиђају захтева од тужилаштва.
Ако оштећени грађани ипак желе да преузму Записник о увиђају незгоде, коме се јављају?
Оштећени могу да приликом подношења одштетног захтева траже и Извештај о саобраћајној незгоди, скицу лица места и фотодокументацију. Документа се издају у кратком року, али се, због заштите личних података, издају без података о другим учесницима незгоде. Уколико у незгоди има повређених и ако је у питању кривично дело, по Записник МУП иде се у надлежно тужилаштво. У УОС се долази по Записник ако поводом незгоде није покренут ни кривични ни прекршајни поступак, нпр. ако је возило оштећено због ударне рупе на путу, истрчавања дивљачи на коловоз или ако је у питању незгода са више учесника, а нема доказа ко је крив.
Да подсетимо, полицију треба обавезно позвати и у иностранству ако има повређених или је причињена велика материјална штета. Треба тражити и потврду о оштећењу возила која може да затреба приликом изласка из те државе. Јовановић саветује и да се Записник о штети на возилу уради у држави у којој је дошло до судара, у овлашћеној агенцији или осигуравајућем друштву.
- Захтев за накнаду штете подноси се осигуравачу возила које је изазвало судар, директно у посећеној држави или из Србије, лично или преко посредника. Уз захтев треба предати што више документације која прати незгоду: полицијски или Европски извештај о незгоди, Записник о штети на возилу, рачуне о поправци или шлепању, медицинску документацију, копије докумената штетника, саветује Јовановић.