Kako su propali tajkuni bivše Jugoslavije: Imali zamkove, plaže, avione, a danas su pali na "prosjački štap"
Novac izgleda ne može kupiti sve
Bili su moćni, imali su novac, zamkove, privatne avione, neki su bili na čelu država, a danas grcaju u dugovima. Do pre nekoliko godina, oni su predstavljani kao moćni biznismeni koji su od svojih kompanija napravili brendove poznate ne samo na Balkanu, već i u svetu. Ipak, danas im ne "cvetaju ruže" na poslovnom planu, čak se može reći da su "pali na prosjački štap" ako im se poredi sadašnji život sa nekadašnjim.
Želite da postanete gastarbajter? Ovih 17 zemalja pružaju najbolji kvalitet života
Biznismen, tajkun i medijski stručnjak: Ivica Todorić postao "najpopularniji" hrvatski BLOGER
Krah Ivice Todorića
Neki od tajkuna koji su iskoristili raspad bivše Jugoslavije kako bi stekli basnoslovno bogatstvo ovih dana vode bitke sa sudovima, poveriocima, bankama, a verovatno najpoznatiji među njima je Ivica Todorić, rodonačelnik Agrokorovog carstva.
Do 2017. godine i otkrivanja krize u Agrokoru ovaj koncern je bio sinonim za dobro poslovanje. U njegovom sastavu bile su kompanije širom Balkana, zapošljavao je desetine hiljada radnika i sve se činilo savršeno dok na svetlost dana nisu isplivali nedospeli dugovi, a Todorić je ubrzo, kako sam kaže, oteran iz sopstvene firme. Naime, procenjuje se da ova kompanija kreditorima duguje oko 6 milijardi evra, pa je Hrvatska donela je Lex Agrokor. Od tada, Todorić na sve načine pokušava da se izvuče, čak je objavio prodaju Kulmerovog dvorca, njegove dugogodišnje rezidencije, tužio Hrvatsku jer smatra da mu je na silu nacionalizovala kompaniju, a ovih dana vodi i blog u kome pokušava da rasvetli situaciju oko Agrokora.
Mišković za dlaku izbegao Todorićevu sudbinu
Miroslav Mišković zamalo da doživi sudbinu Ivice Todorića koji ga je pretekao u kupovini Merkatora, a kako tvrde mediji taj potez je bio presudan za propast Agrokora. Prvi čovek "Delta Holdinga" od dolaska Slobodana Miloševića na vlast pa sve do 2012. godine koketirao je sa političkom elitom u Srbiji kojoj može da zahvali za svoj uspeh. Novinske stupce odavno više ne krase hvalospevi o Miškovićevim poslovima, već naprotiv, godina se piše o sudskim procesima koji se vode kako protiv njega tako i protiv njegovog sina Marka.
Samo neki od njih su privatizacija Večernjih novosti, Luke Beograd, C marketa, a 2016. je osuđen na 5 godina zatvora i novčanu kaznu od osam miliona dinara za pomaganje sinu Marku da utaji porez po odbitku od oko 320,3 miliona dinara, odnosno oko tri miliona evra. Međutim, izgleda da je sreća bila na strani ovog srpskog preduzetnika jer je Apelacioni sud jednoglasno doneo odluku da je pravosnažno oslobođen za zloupotrebe sa putarskim preduzećima,kao i da mu se ponavlja suđenje po optužbama za utaju poreza.
Biznismen koji se našao na poternici
Ni Slovenija se ne može više pohvaliti uspešnim buznismenima kao nekada. Setimo se samo Ivana Bačvara, koji je nekada bio na čelu holdinga Istrabenz za koji se ispostavilo da duguje 950 miliona evra bankama i kreditora, kao i nekadašnjeg gradonačelnika Ljubljane Zorana Jankovića koji je bio prvi čovek Merkatora, ali i kasnije optužen za korupciju prilikom izgradnje objekta Merkatora u Nišu.
Neslavnoj listi propalih slovenačkih tajkuna svakako pripada i Hilda Tovšak za kojom je čak bila izdata i evropska poternica nakon optužbi za privredni kriminal.
Kako su popodali Milovi biznismeni
Dragan Brković je svoje bogatstvo stekao početkom 1990-ih izvozom aluminijuma, a kasnije je poslove razgranao na drvoprerađivačku industriju, turizam, građevinarstvo i nekretnine stvarajući jednu od najvećih privatnih kompanija u Crnoj Gori. Dobrim poslovanjem, ali i političkim vezama, poznato je da mu je kum bivši premijer Milo Đukanović važio je za najmoćnijeg biznismena u toj zemlji sve do 2012. godine.
Tada je pokrenut stečajni postupak od strane banaka zbog nevraćenog kredita, a na videlo je izašlo da je ukupan dug sedam Berkovićevih kompanija, kao i "Vektru Montenegro" oko 100 miliona evra. Međutim, sreća je bila na njegovoj strani pa sud nije prograsio bankrot, već prihvatio plan reorganizacije. Već pet godina traje Brkovićeva agonija da svoja preduzeća "vrati na noge", a u medijima možemo sa vremena na vreme pročitati kako prodaje imovinu, hotele, restorane, ali i plaže i teniske terene.
Kada govorimo o krahu crnogorskih moćnika ne treba zaboraviti ni . Prošao je dug put, od šefa države do Interpolovog begunca, od apsolutnog pobednika svih izbora do osuđenika koji je priznao da je bio na čelu organizovane kriminalne grupe. Formiranjem Državne zajednice Srbije i Crne Gore, Marović je postao njen prvi i poslednji predsednik.
Parlamentarni izbori 2012. doneli su krah za Marovića - uhapšeni su svi njegovi prijatelji, poslovni saradnici, ali i članovi porodice zbog korupcije i zloupotrebe službenog položaja, a istražnim postupcima se došlo do saznanja da je opština Budva bila oštećena za više desetina miliona eura. Nekadašnja uzdanica crnogorskog DPS je uhapšen i procesuiran, a ubrzo je usledilo i njegovo priznanje da je bio na čelu organizovane kriminalne grupe. Osuđen na četiri godine zatvora, uz obavezu vraćanja državi oko milion eura.
Tajkuni iz BiH koji su završili sa lisicama
Braća Lijanovići su dugi niz godina važili za jedne od najbogatijih ljudi u Bosni i Hercegovini. Međutim, otkriveno je da su tajkuni iz Širokog brega, Jerko i Mladen Ivanković-Lijanović zbog neplaćanja PDV-a i nepoštovanja kvota za bescarinski uvezeno meso, putem firmi kojima su indirektno upravljali, oštetili su državu i druge proizvođače za milione maraka. Lijanovići i dan danas tvrde da su optužbe netačne i da je bio u pitanju politički progon.