Како су пропали тајкуни бивше Југославије: Имали замкове, плаже, авионе, а данас су пали на "просјачки штап"
Новац изгледа не може купити све
Били су моћни, имали су новац, замкове, приватне авионе, неки су били на челу држава, а данас грцају у дуговима. До пре неколико година, они су представљани као моћни бизнисмени који су од својих компанија направили брендове познате не само на Балкану, већ и у свету. Ипак, данас им не "цветају руже" на пословном плану, чак се може рећи да су "пали на просјачки штап" ако им се пореди садашњи живот са некадашњим.
Желите да постанете гастарбајтер? Ових 17 земаља пружају најбољи квалитет живота
Бизнисмен, тајкун и медијски стручњак: Ивица Тодорић постао "најпопуларнији" хрватски БЛОГЕР
Крах Ивице Тодорића
Неки од тајкуна који су искористили распад бивше Југославије како би стекли баснословно богатство ових дана воде битке са судовима, повериоцима, банкама, а вероватно најпознатији међу њима је Ивица Тодорић, родоначелник Агрокоровог царства.
До 2017. године и откривања кризе у Агрокору овај концерн је био синоним за добро пословање. У његовом саставу биле су компаније широм Балкана, запошљавао је десетине хиљада радника и све се чинило савршено док на светлост дана нису испливали недоспели дугови, а Тодорић је убрзо, како сам каже, отеран из сопствене фирме. Наиме, процењује се да ова компанија кредиторима дугује око 6 милијарди евра, па је Хрватска донела је Lex Агрокор. Од тада, Тодорић на све начине покушава да се извуче, чак је објавио продају Кулмеровог дворца, његове дугогодишње резиденције, тужио Хрватску јер сматра да му је на силу национализовала компанију, а ових дана води и блог у коме покушава да расветли ситуацију око Агрокора.
Мишковић за длаку избегао Тодорићеву судбину
Мирослав Мишковић замало да доживи судбину Ивице Тодорића који га је претекао у куповини Меркатора, а како тврде медији тај потез је био пресудан за пропаст Агрокора. Први човек "Делта Холдинга" од доласка Слободана Милошевића на власт па све до 2012. године кокетирао је са политичком елитом у Србији којој може да захвали за свој успех. Новинске ступце одавно више не красе хвалоспеви о Мишковићевим пословима, већ напротив, година се пише о судским процесима који се воде како против њега тако и против његовог сина Марка.
Само неки од њих су приватизација Вечерњих новости, Луке Београд, Ц маркета, а 2016. је осуђен на 5 година затвора и новчану казну од осам милиона динара за помагање сину Марку да утаји порез по одбитку од око 320,3 милиона динара, односно око три милиона евра. Међутим, изгледа да је срећа била на страни овог српског предузетника јер је Апелациони суд једногласно донео одлуку да је правоснажно ослобођен за злоупотребе са путарским предузећима,као и да му се понавља суђење по оптужбама за утају пореза.
Бизнисмен који се нашао на потерници
Ни Словенија се не може више похвалити успешним бузнисменима као некада. Сетимо се само Ивана Бачвара, који је некада био на челу холдинга Истрабенз за који се испоставило да дугује 950 милиона евра банкама и кредитора, као и некадашњег градоначелника Љубљане Зорана Јанковића који је био први човек Меркатора, али и касније оптужен за корупцију приликом изградње објекта Меркатора у Нишу.
Неславној листи пропалих словеначких тајкуна свакако припада и Хилда Товшак за којом је чак била издата и европска потерница након оптужби за привредни криминал.
Како су поподали Милови бизнисмени
Драган Брковић је своје богатство стекао почетком 1990-их извозом алуминијума, а касније је послове разгранао на дрвопрерађивачку индустрију, туризам, грађевинарство и некретнине стварајући једну од највећих приватних компанија у Црној Гори. Добрим пословањем, али и политичким везама, познато је да му је кум бивши премијер Мило Ђукановић важио је за најмоћнијег бизнисмена у тој земљи све до 2012. године.
Тада је покренут стечајни поступак од стране банака због невраћеног кредита, а на видело је изашло да је укупан дуг седам Берковићевих компанија, као и "Вектру Монтенегро" око 100 милиона евра. Међутим, срећа је била на његовој страни па суд није програсио банкрот, већ прихватио план реорганизације. Већ пет година траје Брковићева агонија да своја предузећа "врати на ноге", а у медијима можемо са времена на време прочитати како продаје имовину, хотеле, ресторане, али и плаже и тениске терене.
Када говоримо о краху црногорских моћника не треба заборавити ни . Прошао је дуг пут, од шефа државе до Интерполовог бегунца, од апсолутног победника свих избора до осуђеника који је признао да је био на челу организоване криминалне групе. Формирањем Државне заједнице Србије и Црне Горе, Маровић је постао њен први и последњи председник.
Парламентарни избори 2012. донели су крах за Маровића - ухапшени су сви његови пријатељи, пословни сарадници, али и чланови породице због корупције и злоупотребе службеног положаја, а истражним поступцима се дошло до сазнања да је општина Будва била оштећена за више десетина милиона еура. Некадашња узданица црногорског ДПС је ухапшен и процесуиран, а убрзо је уследило и његово признање да је био на челу организоване криминалне групе. Осуђен на четири године затвора, уз обавезу враћања држави око милион еура.
Тајкуни из БиХ који су завршили са лисицама
Браћа Лијановићи су дуги низ година важили за једне од најбогатијих људи у Босни и Херцеговини. Међутим, откривено је да су тајкуни из Широког брега, Јерко и Младен Иванковић-Лијановић због неплаћања ПДВ-а и непоштовања квота за бесцарински увезено месо, путем фирми којима су индиректно управљали, оштетили су државу и друге произвођаче за милионе марака. Лијановићи и дан данас тврде да су оптужбе нетачне и да је био у питању политички прогон.