Kineska ekonomija počela je da se oporavlja još na proleće: U čemu je tajna njihovog uspeha?
Druga po veličini ekonomija na svetu beleži ubrzani rast
U čemu je tajna i kako to da zemlja iz koje je krenula korona beleži najbrži ekonomski oporavak? I ne samo najbrži, jer Kina sada raste i daleko više nego što je to uspevala prošle godine u ovo vreme.
Kineski BDP porastao je od jula do septembra za skoro pet odsto u odnosu na isti period prošle godine, što je dramatičan preokret u odnosu na prvi kvartal ove godine kada je ekonomija zabeležila pad od 6,8 odsto. Od jula do septembra BDP je porastao za 2,7 odsto i bio je za 11,5 odsto veći nego početkom godine.
PAZITE SE LAŽNJAKA: Otkriveno skoro 2.000 falsifikovanih novčanica u prvih devet meseci ove godine
ZNATE LI KO SU PINTERI? Zanat se prenosi sa kolena na koleno u Srbiji, proizvodi traženi širom sveta
"KORONA TAKSA" ZA NOKTE: Beogradske manikirke počele da naplaćuju i otkazivanje termina
Oporavak Kine od korona šoka počeo je već početkom proleća, a novi podaci otkrivaju da se početkom jeseni proširio i na potrošnju, pa je tako promet u maloprodaji samo u Proizvodnja je istovreeno skočila za nepunih sedam odsto, a juan se popeo na najveću vrednost u prethodnih 27 meseci.
U čemu je tajna? Kineski uspeh u kontroli korona virusa nije rezultat ranih mera kontrole, poput zaključavanja, već pristup zemlje u rešavanju stvari nakon što je ljudima dozvolila da se ponovo kreću. Dakle, u Kini je bila ključna rečenica - ljudi treba da žive, rade i da se kreću, što se u poslednje vreme često može čuti i u Srbiji.
Konkretno, sposobnost Kine da prati slučajeve zaraze širom zemlje, gde god postoji i najmanja šansa za novi klaster, omogućila je vladi da brzo reaguje i stavi pod kontrolu lokalno širenje infekcije.
Primena iskustva iz 2003.
Ovakav pristup je uključio i sofisticirani sistem zdravstvenih kodova za praćenje kretanja ljudi. Za ulazak u mnoga kineska preduzeća potreban je jasan zeleni zdravstveni račun i odgovarajući QR kod, kojim se potvrđuje da je osoba zdrava i sigurna, što olakšava praćenje virusa.
Ove mere su omogućile regionalnim vladama da uvedu zaključavanja samo u određenim područjima ili po potrebi sprovedu masovna ispitivanja. To se nedavno desilo u gradu Kuingdao na severoistoku Kine, gde je za otprilike sedam dana testirano više od 10 miliona ljudi, nakon što je zabeleženo 12 slučajeva prenosa virusa među lokalnim stanovništvom.
Suzbijanju virusa pomogla je i disciplina stanovnika u nošenju maski i pridržavanju javne higijene, dok su kineske vlasti strogo nadzirale nepoštovanje epidemioloških mera.
Kineski pristup suzbijanju pandemije pokazao se kao dobar i u drugim zemljama Azije, uključujući Hongkong, Tajvan, Južnu Koreju i Japan.
Podsetimo, Istočna Azija patila je od epidemije teškog akutnog respiratornog sindroma (SARS) 2003. godine, što je još tada naučilo vlasti i stanovništvo u ovom delu sveta strogim merama predostrožnosti.