Кинеска економија почела је да се опоравља још на пролеће: У чему је тајна њиховог успеха?
Друга по величини економија на свету бележи убрзани раст
У чему је тајна и како то да земља из које је кренула корона бележи најбржи економски опоравак? И не само најбржи, јер Кина сада расте и далеко више него што је то успевала прошле године у ово време.
Кинески БДП порастао је од јула до септембра за скоро пет одсто у односу на исти период прошле године, што је драматичан преокрет у односу на први квартал ове године када је економија забележила пад од 6,8 одсто. Од јула до септембра БДП је порастао за 2,7 одсто и био је за 11,5 одсто већи него почетком године.
ПАЗИТЕ СЕ ЛАЖЊАКА: Откривено скоро 2.000 фалсификованих новчаница у првих девет месеци ове године
ЗНАТЕ ЛИ КО СУ ПИНТЕРИ? Занат се преноси са колена на колено у Србији, производи тражени широм света
"КОРОНА ТАКСА" ЗА НОКТЕ: Београдске маникирке почеле да наплаћују и отказивање термина
Опоравак Кине од корона шока почео је већ почетком пролећа, а нови подаци откривају да се почетком јесени проширио и на потрошњу, па је тако промет у малопродаји само у Производња је истовреено скочила за непуних седам одсто, а јуан се попео на највећу вредност у претходних 27 месеци.
У чему је тајна? Кинески успех у контроли корона вируса није резултат раних мера контроле, попут закључавања, већ приступ земље у решавању ствари након што је људима дозволила да се поново крећу. Дакле, у Кини је била кључна реченица - људи треба да живе, раде и да се крећу, што се у последње време често може чути и у Србији.
Конкретно, способност Кине да прати случајеве заразе широм земље, где год постоји и најмања шанса за нови кластер, омогућила је влади да брзо реагује и стави под контролу локално ширење инфекције.
Примена искуства из 2003.
Овакав приступ је укључио и софистицирани систем здравствених кодова за праћење кретања људи. За улазак у многа кинеска предузећа потребан је јасан зелени здравствени рачун и одговарајући QR код, којим се потврђује да је особа здрава и сигурна, што олакшава праћење вируса.
Ове мере су омогућиле регионалним владама да уведу закључавања само у одређеним подручјима или по потреби спроведу масовна испитивања. То се недавно десило у граду Куингдао на североистоку Кине, где је за отприлике седам дана тестирано више од 10 милиона људи, након што је забележено 12 случајева преноса вируса међу локалним становништвом.
Сузбијању вируса помогла је и дисциплина становника у ношењу маски и придржавању јавне хигијене, док су кинеске власти строго надзирале непоштовање епидемиолошких мера.
Кинески приступ сузбијању пандемије показао се као добар и у другим земљама Азије, укључујући Хонгконг, Тајван, Јужну Кореју и Јапан.
Подсетимо, Источна Азија патила је од епидемије тешког акутног респираторног синдрома (САРС) 2003. године, што је још тада научило власти и становништво у овом делу света строгим мерама предострожности.