CENE ZLATA SKOČIĆE BEZ OBZIRA NA EPILOG IZBORA: Ko god da pobedi u SAD lovci na plemeniti metal biće na dobitku
Bez obzira na to ko će pobediti na izborima u SAD, lovci na zlato biće na dobitku, rekao je direktor za investicije kompanije Kost kapital Džejms Rasteh.
Objasnio je će Sjedinjene Države verovatno usvojiti značajan program fiskalnih stimulansa, usmeren na podsticanje ekonomske aktivnosti, koji obično dovodi do većeg deficita.
DA LI NAS ČEKA PROLEĆNI SCENARIO? Postoji li mogućnost da cene maski ponovo skoče i na koju cenu?
NOVI ZAKON, NOVA PRAVILA: Za neplaćanje poreza u Srbiji od sada stižu tri drakonske kazne
Pobeda Trampa - plus, pobeda Bajdena - minus: Kako izbori u SAD kreiraju cenu nafte?
To bi moglo podstaći investitore da svoj novac preusmere u sigurniju imovinu kao što je zlato, a istovremeno će to povećati cene zlata.
- Bilioni dolara bi se dodatno štampali što bi na kraju imalo izuzetno pozitivne posledice na zlato - rekao je, dodajući: "Fiskalna i monetarna politika bile bi gotovo identične pod bilo kojim rukovodstvom. Mislim da su razlike koje se naziru više imaginarne nego stvarne".
Spot zlata je u avgustu poskupelo na cenu iznad 2.000 američkih dolara, a poslednjih nedelja cena je bila oko 1.900 američkih dolara.
U izveštaju Svetskog saveta za zlato prošle nedelje navodi se da je svetska potražnja i ponuda za plemenitim metalom opala u prošlom kvartalu zbog pandemije.
Rasteh je objasnio da lovci na zlato sada troše više kapitala da pronađu novo zlato, a čak i kada ga pronađu, kvalitet otkrivenog plemenitog metala je mnogo niži.
- Otkrivamo mnogo manje zlata nego što ga proizvodimo - rekao je, dodajući da ćemo za jednu deceniju "proizvoditi 50 odsto manje zlata nego danas".
Prema Rastehu, kapital uložen na tržište zlata ide u fondove kojima se trguje na berzi ili ETF, gde dominiraju glavni igrači.
S obzirom na to da ti veći igrači ne otkrivaju značajne, nove, izvore zlata i da im ponestaje rezervi, verovatno će biti primorani da otkupe manja imena na tržištu.