ЦЕНЕ ЗЛАТА СКОЧИЋЕ БЕЗ ОБЗИРА НА ЕПИЛОГ ИЗБОРА: Ко год да победи у САД ловци на племенити метал биће на добитку
Без обзира на то ко ће победити на изборима у САД, ловци на злато биће на добитку, рекао је директор за инвестиције компаније Кост капитал Џејмс Растех.
Објаснио је ће Сједињене Државе вероватно усвојити значајан програм фискалних стимуланса, усмерен на подстицање економске активности, који обично доводи до већег дефицита.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/04/23/rukavice.jpg?itok=ukUYPWzm)
ДА ЛИ НАС ЧЕКА ПРОЛЕЋНИ СЦЕНАРИО? Постоји ли могућност да цене маски поново скоче и на коју цену?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/322742/profimedia-0033903493.jpg?itok=RKzoMX6K)
НОВИ ЗАКОН, НОВА ПРАВИЛА: За неплаћање пореза у Србији од сада стижу три драконске казне
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/04/20/pjimage217.jpg?itok=CB8JlXmJ)
Победа Трампа - плус, победа Бајдена - минус: Како избори у САД креирају цену нафте?
То би могло подстаћи инвеститоре да свој новац преусмере у сигурнију имовину као што је злато, а истовремено ће то повећати цене злата.
- Билиони долара би се додатно штампали што би на крају имало изузетно позитивне последице на злато - рекао је, додајући: "Фискална и монетарна политика биле би готово идентичне под било којим руководством. Мислим да су разлике које се назиру више имагинарне него стварне".
Спот злата је у августу поскупело на цену изнад 2.000 америчких долара, а последњих недеља цена је била око 1.900 америчких долара.
У извештају Светског савета за злато прошле недеље наводи се да је светска потражња и понуда за племенитим металом опала у прошлом кварталу због пандемије.
Растех је објаснио да ловци на злато сада троше више капитала да пронађу ново злато, а чак и када га пронађу, квалитет откривеног племенитог метала је много нижи.
- Откривамо много мање злата него што га производимо - рекао је, додајући да ћемо за једну деценију "производити 50 одсто мање злата него данас".
Према Растеху, капитал уложен на тржиште злата иде у фондове којима се тргује на берзи или ЕТФ, где доминирају главни играчи.
С обзиром на то да ти већи играчи не откривају значајне, нове, изворе злата и да им понестаје резерви, вероватно ће бити приморани да откупе мања имена на тржишту.