KOLIKO VREDE PARE? Ekonomisti objavili listu "stvarnih" kurseva valuta, oduševiće vas metod koji su koristili
Prilikom računanja korišćen je takozvani "Big mek indeks"
Britanski nedeljnik "Ekonomist" proglasio je rusku rublju za najpotcenjeniju valutu u svetu. List je tu učinio u skladu sa "Big mek indeksom" koji se koristi za merenje pariteta kupovne moći i izračunavanje "stvarnih" kurseva valuta.
JEDAN PROZVOD SE U SRBIJI KORISTI DECENIJAMA: Ne košta nikada više od pet dinara
DOBRA VEST ZA LJUBITELJE SKIJANJA: Na Zlatiboru počela sezona, na stazama do 40 centimetara snega
Autori su za proračun uzeli jedan standardni proizvod koji se može kupiti u većini zemalja sveta, ali za različitu cenu, u zavisnosti od valute. Za izračunavanje pariteta kupovne moći koristi se hipoteza prema kojoj isti proizvod treba da jednako košta u svim zemljama sveta. Drugačija situacija ukazuje na prenizak ili previsok kurs lokalne valute.
Prema podacima nedeljnika, Mekdonaldsov sendvič "big mek" u januaru 2021. godine u Americi košta u proseku 5,66 dolara, a u Rusiji - 135 rubalja (1,81 dolar). Da bi se "izjednačila" vrednost, za dolar bi trebalo da se dobije 23,85 rubalja, dok u stvarnosti vredi više od tri puta više.
Prema proceni stručnjaka, kurs rublje je snižen za 68 odsto, a uzimajući u obzir promenu BDP-a zemlje po glavi stanovnika, kurs je snižen za 47,3 odsto, što čini rusku valutu najpotcenjenijom valutom na svetu.
Druge valute sa najmanjim kursom su hongkonški dolar (46,8 odsto) i turska lira (39,7 odsto).
"Big mek indeks" je jedan od načina za utvrđivanje kupovne moći i jačine valuta širom sveta, a zasniva se na prikupljanju komparativnih podataka o cenama tih sendviča.