КОЛИКО ВРЕДЕ ПАРЕ? Економисти објавили листу "стварних" курсева валута, одушевиће вас метод који су користили
Приликом рачунања коришћен је такозвани "Биг мек индекс"
Британски недељник "Економист" прогласио је руску рубљу за најпотцењенију валуту у свету. Лист је ту учинио у складу са "Биг мек индексом" који се користи за мерење паритета куповне моћи и израчунавање "стварних" курсева валута.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/13/shutterstock_426151534.jpg?itok=mupbMI7c)
ЈЕДАН ПРОЗВОД СЕ У СРБИЈИ КОРИСТИ ДЕЦЕНИЈАМА: Не кошта никада више од пет динара
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/24/profimedia-0506829161.jpg?itok=_5JGGmNj)
ДОБРА ВЕСТ ЗА ЉУБИТЕЉЕ СКИЈАЊА: На Златибору почела сезона, на стазама до 40 центиметара снега
Аутори су за прорачун узели један стандардни производ који се може купити у већини земаља света, али за различиту цену, у зависности од валуте. За израчунавање паритета куповне моћи користи се хипотеза према којој исти производ треба да једнако кошта у свим земљама света. Другачија ситуација указује на пренизак или превисок курс локалне валуте.
Према подацима недељника, Мекдоналдсов сендвич "биг мек" у јануару 2021. године у Америци кошта у просеку 5,66 долара, а у Русији - 135 рубаља (1,81 долар). Да би се "изједначила" вредност, за долар би требало да се добије 23,85 рубаља, док у стварности вреди више од три пута више.
Према процени стручњака, курс рубље је снижен за 68 одсто, а узимајући у обзир промену БДП-а земље по глави становника, курс је снижен за 47,3 одсто, што чини руску валуту најпотцењенијом валутом на свету.
Друге валуте са најмањим курсом су хонгконшки долар (46,8 одсто) и турска лира (39,7 одсто).
"Биг мек индекс" је један од начина за утврђивање куповне моћи и јачине валута широм света, а заснива се на прикупљању компаративних података о ценама тих сендвича.