KOMPANIJA KOJA DONOSI BOLJU BUDUĆNOST: Jedna je od 15 najvećih izvoznika u našoj zemlji, zaposlila je 14.000 radnika I TO NIJE SVE
Leoni je globalni dobavljač proizvoda i rešenja za upravljanje energijom i podacima u automobilskom sektoru i drugim industrijama.
Leoni Srbija je osnovana 2009. godine kada je počela sa radom fabrika u Prokuplju.
2014. godine u Malošištu u opštini Doljevac otvorena je druga fabrika, a sredinom 2017. godine, počela je sa radom treća fabrika u Nišu. U avgustu 2018. godine, Kompanija je počela izgradnju četvrte fabrike u Kraljevu, koja će biti najveća u okviru Divizije kablovskih sistema.
Pogon u Kraljevu nije samo najveća Leoni fabrika u Srbiji već će i zapošljavati najveći broj ljudi (do 5.000 do kraja 2023. godine), što kompaniju čini najvećim privatnim industrijskim poslodavacem u Srbiji. Leoni je do sada uložio više od 50 miliona evra u izgradnju i opremu svog novog proizvodnog pogona u Kraljevu.
Leoni Srbija je trenutno jedina kompanija u Evropi u okviru Divizije kablovskih sistema koja ima četiri proizvodne jedinice.
Za deset godina, Kompanija je uložila oko 170 miliona evra u objekte i opremu a proizvodi kablovske setove za svetske proizvođače premium automobila. LEONI Srbija ima oko 14.000 zaposlenih i najveći je poslodavac u industrijskom sektoru u zemlji. Od osnivanja, Kompanija je izgradila impresivnu mrežu od oko 600 domaćih dobavljača sa kojima je ostvarila ukupan promet u iznosu od 117 miliona evra, doprinoseći tako rastu životnog standarda u područjima u kojima posluje.
Kao društveno odgovorna kompanija koja brine i o lokalnoj zajednici u kojoj posluje, Leoni Srbija pomaže škole, vrtiće, sportske klubove, decu sa smetnjama u razvoju, zdravstvene i kulturne ustanove. Takođe ulaže u mlade, jer veruju da su obrazovani i kvalifikovani ljudski resursi najveći kvalitet koji jedna kompanija može da ima. Posebnu pažnju kompanija posvećuje razvoju svojih zaposlenih, stalno ulažući u njih kroz različite vrste treninga i obuka.
Kompanija Leoni Srbija je među 15 najvećih izvoznika u Srbiji.
Posebno je značajno to što LEONI svojim radom na istraživanju i razvoju automobila stavlja naglasak na glavne trendove u sektoru poput elektromobilnosti, što dalje donosi velike inovacije na srpske puteve i povoljne promene za naše vozače.
Koliko kompanija menja Srbiju, svedoči to što je već 20 godina aktivna na polju elektromobilnosti, a pored visokonaponskih kablova i kablovskih sistema, nudi i posebne komponente i kablove za punjenje električnih vozila i priključnih hibrida.
Procenjuje se da je u Srbiji prošle godine registrovano oko 4.000 električnih ili hibridnih automobila, oko 100 elektropunjača, a struja za njih je uglavnom besplatna. Takođe, dobra vest je što proizvodnja ovih automobila raste, što znači da cena sve više opada.
Sa ekološkim automobilom, pored toga što se uštedi na gorivu, smanjuju se i troškovi održavanja i do 40 odsto.
O tome koliko su električni i hibridni automobili vozila budućnosti, svedoči i činjenica da će ih zasigurno sve više biti na našim ulicama jer je za kupovinu novih vozila na isključivo električni pogon Vlada Republike Srbije usvojila je novu uredbu o subvencionisanju kupovine električnih vozila, a i automobilska industrija se sve više okreće proizvodnji električnih i hibridnih vozila koja ne zagađuju životnu sredinu.
Država je u budžetu izdvojila 120 miliona dinara za ovu namenu, a pojedinačna podrška, zavisno od tipa vozila, kreće se od 250 do 5.000 evra.
Pravo na državne podsticaje imaju preduzetnici, fizička i pravna lica, a zahtev za subvencionisanu kupovinu novog vozila u skladu sa novom uredbom podnosi se Ministarstvu zaštite životne sredine najkasnije do 31. oktobra 2022. godine.