Ovo svi radimo, a ukoliko vas prijavi komšija platićete kaznu i do 100.000 DINARA!
Komunalci za svaki šum iznad 30 decibela mogu da vas udare po džepu ako to smeta vašim komšijama
Odzvonilo bahatim komšijama! Svako ko odsad uključi mašinu za veš ili usisava stan u vreme kućnog reda platiće kaznu 5.000 dinara.
Po novoj odluci o kućnom redu u stambenim zgradama, koja je juče stupila na snagu, za svaki šum jači od 30 decibela, pa makar to bilo lupkanje štiklama, dete koje se igra loptom... komunalna policija ima pravo da vas opauči po džepu ako to smeta vašim susedima.
HOTEL SA JEZIVOM ISTORIJOM: Ovde su obučavali najgore krvnike i diktatore (VIDEO)
TRAMP ĆE BITI BESAN KAO RIS: OPEK produžava sporazum, a slede i razgovori sa Rusijom!
NASTAVAK TRANSFORMACIJE: Poreska uprava od danas ima 37 umesto 78 filijala
Ove kazne razlikuju se od grada do grada, a najrigorozniji po ovom pitanju bio je Čačak, gde za lavež pasa stanari mogu biti kažnjeni sa basnoslovnih 100.000 dinara, a istresanje mrva može da ih košta čak pet puta skuplje nego u Beogradu - 25.000.
Po novom zakonu, komunalci mogu da vam pišu kazne i ako sušite veš na terasi, pušite u hodniku, istresate mrve kroz prozor ili pak majstorišete po kući van dozvoljenog vremena.
Radovan Trifunov iz Udruženja profesionalnih upravnika kaže za medije daće nivo decibela iz komšijskog stana komunalci utvrđivati uređajem za merenje buke u životnoj sredini.
- U pitanju je uređaj kojim se meri indikator buke u životnoj sredini. Ova tehnologija buku meri na metar od zida ili metar i po od zatvorenog prostora, a na visini od metar i 20 do metar i 50. Ovo, naravno, podrazumeva detektovanje jačine buke u prostoriji u kojoj se ona prijavljuje - objasnio je on.
Uprkos uređajima, dodaje Trifunov, komunalci buku mogu procenitii prisustvom u prostoriji.
Policajci će na licu mesta videti da li je to zaista buka koja ugrožava, ali 30 decibela je neka jačina koja ne ometa nikog. Taj zahtev jeste malo oštriji, ali to je zbog toga da bismo pitali komšiju da li mu smetamo ukoliko nešto radimo, suština je u dogovoru među stanarima. A za bahate, tu je policija - navodi on.
Predsednik prekršajnog suda u Beogradu Milan Marinović kaže da, prema novim propisima, svaka buka jača od 30 decibela u vreme kućnog reda biće sankcionisana, ali pod uslovom da su komšijski dokazi dokumentovani.
- Ne moraju komunalci da vas uhvate na delu, bitno je da postoji materijalni dokaz da ste napravili prekršaj. Ako vaša mašina za veš završi svoj program dok oni ne dođu, verovatno ćete se izvući.
Srbija donira Banjaluci 900.000 evra: Odlična saradnja sa Republikom Srpskom donosi velike projekte
Turska drastično povećala uvoz nafte u aprilu: Najviše stiže od Rusa!
DIGITALNA TRANSFORMACIJA SRBIJE: Ključni element za OPSTANAK NA TRŽIŠTU
Ili ako se komšijsko dete igra loptom, a vi snimite i imate druge komšije za svedoke, to može da bude dokaz za komunalnu policiju - kaže on i podseća da kada komunalci pokucaju na vrata zbog buke u stanu imate da ne otvorite i nikom ništa.
Podsetimo, u Novom Sadu i Beogradu dnevni odmor je između 16 i 18 sati, kao i od 23 do pet ujutru, svim danima, osim nedeljom, kada odmor traje do sedam sati ujutru.
Iz komunalne policije nisu odgovorili na pitanje medija kako će meriti buku u stanovima pštećenih komšija.
U ovom gradu se na posao ĐUBRETARA čeka punih SEDAM GODINA, a evo i zbog čega (VIDEO)