KORONA SNAŽNO POGODILA EVROPU: Italija ima manju proizvodnju nego 1992. godine, loše stoje i Španija i Francuska
Industrijska proizvodnja u aprilu u mnogim zemljama vratila se na nivo iz devedesetih godina.
Najjače evropske privrede zabeležile su neočekivan pad. Povrh svega, očekuju se značajni negativni efekti krize u SAD koji će se tek preliti na evropski kontinent.
Slično je i u Srbiji, gde proizvodnja u firmama koje su počele da rade nakon ukidanja vanrednog stanja još nije dostigla nivo koji je imala pre pandemije, a privrednici strepe i zbog tekućih problema, ali i od eventualnih nepredviđenih okolnosti u drugim zemljama.
ŠTA SE DEŠAVA AKO GRCI UTVRDE DA IMATE KORONU? Morate preuzeti RIZIK ako želite na letovanje
NEĆETE VEROVATI ŠTA SRBI STAVLJAJU POD ZALOG: Spisak začuđujuć, i krava može da bude garant zajma
IMUĆNI RUSI POSTALI 16 PUTA BOGATIJI: Poseduju više od 100 miliona dolara
Prema najnovijim podacima Evrostata, objavljenim 10. juna, fabrike u Španiji i Italiji u aprilu su radile manje nego 1992. godine.
Takođe, pogoni u Francuskoj u martu su bili uposleni manje nego početkom devedesetih, što praktično znači da je korona virus ove tri privrede vratio tri decenije unazad.
Nemačka je imala za 31 odsto veći obim proizvodnje nego 1992. godine, ali će američka kriza koja je već donela 40 miliona nezaposlenih, uz dodatne nestabilnosti izazvane nemirima koji traju, itekako uticati na nemogućnost oporavka najveće evropske ekonomije.
- Ekonomska kriza iz 2020. se razlikuje od krize iz 2008. zato što su sadašnju izazvale države svojim merama, a onu prošlu je izazvao finansijski sektor nekontrolisano rizičnim ponašanjem. Posledice će biti slične, jer će opet banke da upozoravaju države da su se previše zadužile, kao da dug prvo nije nastao da bi se banke spasavale. U odnosu na 2008, sada su države u mnogo goroj poziciji, jer je od tada nivo javnih dugova značajno povećan, i odnos dugova prema poreskim i drugim ekonomskim pokazateljima pogoršan - piše u svojoj analizi Miroslav Zdravković.
Nemačka autoindustrija je već neko vreme u krizi, a još početkom 2020. godišnja proizvodnja u nemačkim fabrikama automobila pala je na nivo iz 1996. godine.
U Grčkoj, koja se ovih dana više pominje zbog početka turističke sezone i navale srpskih turista na plaže na Halkidikiju, prerađivačka industrija smanjila je obim svoje proizvodnje skoro za trećinu (31,8 odsto) u odnosu na kraj 2000. godine.
Španski industrijalci su gotovo prepolovili svoju aktivnost, pošto se proizvodnja "survala" za 47,9 odsto, dok je u Italiji još i gora situacija.
Loše su prošli i Portugalci, čija je industrija pala 40 odsto, dok je na severu Evrope nešto bolja situacija, pa je u Švedskoj pad iznosio "samo" 10,8 procenata.
Dvocifren rast u bivšoj Jugoslaviji
Prema ekonomskim pokazateljima početkom ove godine, analitičari su predviđali da će Srbiji trebati 30 godina samo da sustigne Mađarsku, ali i 50 godina da bi se živelo kao u Nemačkoj, najrazvijenijoj evropskoj ekonomiji. Te računice pokazale su da bi Srbiji danas bilo potrebno između 50 i 85 godina za dostizanje prosečnog dohotka po glavi stanovnika Evropske unije.
Zanimljivo je da je bivša Jugoslavija mogla da se pohvali dvocifrenim rastom privrede, a u periodu od 1953. do 1988. godine imali smo konstantno visoku stopu rasta BDP od 7,5 odsto.
Evropa strahuje od dešavanja preko Atlantika
Miroslav Zdravković ističe da je u toku jedna od najvećih ekonomskih kriza od industrijske revolucije pre više vekova i njen intenzitet se još uvek ne može nazreti. On ocenjuje da je ovoliki pad izazvan državnim merama za borbu protiv korone, ali kao glavni razlog za brigu u narednom periodu navodi rast nezaposlenosti u SAD.
- Evropa ima mehanizme socijalne zaštite i fiskalne politike koji će delovati kako bi se usporio rast nezaposlenosti i ublažila ekonomska kriza. To je bilo moguće pod pretpostavkom da u svim zemljama nastupa oporavak od pada proizvodnje u aprilu. Ali, SAD su slobodna kapitalistička država gde radnici najslobodnije mogu da ostanu bez posla, a trenutno država nije u mogućnosti da sprovede nikakvu ekonomsku akciju kako bi ih oslobođene ponovo uposlila - zaključuje Zdravković uz napomenu da bi, zarad boljitka svih, trebalo da se nadamo da nestabilnost u SAD neće predugo trajati jer će šteta koju pravi globalnoj ekonomiji biti nesaglediva.
Zastoj NEMAČKE EKONOMIJE traje od marta: Da li je prošlo najgore?
BIĆE ROBOTIZOVANO 53 MILIONA RADNIH MESTA: Korona primorava radnike na prekvalifikaciju
MALER DO MALERA: Srpski turisti u problemu, Grci izdali hitno upozorenje, nevreme širom zemlje - počeo je POTOP (FOTO)
PRVI LETNJI DAN NA CRNOGORSKIM PLAŽAMA: Sve ukazuje na nedostatak srpskih turista, da li je sve baš pusto? (FOTO)
U dolini reke Lopatnice nalazi se NEOTKRIVENI BISER SRBIJE: Interesovanje turista ove godine je veliko (FOTO)