Zastoj NEMAČKE EKONOMIJE traje od marta: Da li je prošlo najgore?
Štedljiva država je "odrešila kesu"
Nemačka je prošla najgore trenutke kada je reč o ekonomskoj krizi izazvanoj pandemijom korona virusa i sada je na putu oporavka, izjavio je u nedelju šef centralne banke najveće evropske ekonomije.
NEMAČKA PUNA POLOVNJAKA koji ne ispunjavaju standarde: 35.000 dizelaša stiže u Srbiju!
PROMENE NA AERODROMU U ATINI: Grci ublažavaju mere za turiste iz Srbije
KAKO NA ODMOR OVE GODINE: Autobusom, kolima ili avionom? Šta najmanje košta, i novca i živaca
- Poslednjih meseci doživeli smo najdublji ekonomski pad u nemačkoj(posleratnoj) istoriji. Dobra vest je to da bi najgore trebalo da bude iza nas i stvari se polako pokreću na bolje. No nakon dubokog pada oporavak će biti postepen - izjavio je Jens Veidman, predsednik Bundesbanke.
- Slika švapske domaćice često je pogrešno prikazana. Ona ne štedi zbog štednje, već da bi imala novca koji može razumno trošiti u slučaju da nastupe teška vremena. A upravo to je ovde slučaj - rekao je Veidman reagujući na komentare da je Nemačka poznata kao "štedljiva" nacija, sada dramatično odrešila kesu.
Od štednje do trošenja
Vlada kancelarke Angele Merkel zaprepastila je sve u martu kada je otkrila paket za spas u iznosu od 1,1 milijardi evra, razbijajući time dugogodišnju dogmu o neuzimanju novog duga za finansiranje mera.
Ranije ovog meseca, rečeno je da će uložiti još 130 milijardi evra u razne šeme, uključujući smanjenje PDV-a, radi podsticanja ekonomije.
Zastoj od marta
Kao i države širom Evrope, i Nemačka je sredinom marta zatvorila škole, prodavnice i poslala radnike kući da zaustavi širenje korona virusa. Učinak zdravstvene krize gurnuo je ekonomiju u duboku recesiju za koju se veruje da je najgora od Drugog svetskog rata.
No nakon što je stopa novozaraženih naglo opala, najveća evropska ekonomija početkom maja počela je da ublažava ograničenja, iako su još uvek na snazi pravila kojima se naređuje održavanje socijalne distance i zabranjuju veliki događaji.
Uprkos tome, poboljšana zdravstvena situacija i ogromna podrška vlade pomogli su podizanju poslovne klime, a istraživanja pokazuju da je poverenje među ulagačima poraslo do najvišeg nivoa pre finansijske krize.
OVO ZANIMANJE JE NA CENI: Deficitarno je, a zarada je 45.000 dinara pa NAVIŠE!
AMERIKA U TEŠKOJ KRIZI: Masovni bankrot proizvođača nafte
Crnogorski turizam U OZBILJNOM PROBLEMU: Pad prometa u ugostiteljskim objektima od 50 do 80 odsto
NOVI VRTIĆ U VELIKOJ PLANI SPREMAN DA PRIMI DECU: Danas asfaltirani pristupni putevi (FOTO)
MNOGI UMESTO STANA RAZMIŠLJAJU O IZGRADNJI KUĆE: Računica govori koliko bi taj luksuz u Srbiji mogao da košta!