КОРОНА СНАЖНО ПОГОДИЛА ЕВРОПУ: Италија има мању производњу него 1992. године, лоше стоје и Шпанија и Француска
Индустријска производња у априлу у многим земљама вратила се на ниво из деведесетих година.
Најјаче европске привреде забележиле су неочекиван пад. Поврх свега, очекују се значајни негативни ефекти кризе у САД који ће се тек прелити на европски континент.
Слично је и у Србији, где производња у фирмама које су почеле да раде након укидања ванредног стања још није достигла ниво који је имала пре пандемије, а привредници стрепе и због текућих проблема, али и од евентуалних непредвиђених околности у другим земљама.
ШТА СЕ ДЕШАВА АКО ГРЦИ УТВРДЕ ДА ИМАТЕ КОРОНУ? Морате преузети РИЗИК ако желите на летовање
НЕЋЕТЕ ВЕРОВАТИ ШТА СРБИ СТАВЉАЈУ ПОД ЗАЛОГ: Списак зачуђујућ, и крава може да буде гарант зајма
ИМУЋНИ РУСИ ПОСТАЛИ 16 ПУТА БОГАТИЈИ: Поседују више од 100 милиона долара
Према најновијим подацима Евростата, објављеним 10. јуна, фабрике у Шпанији и Италији у априлу су радиле мање него 1992. године.
Такође, погони у Француској у марту су били упослени мање него почетком деведесетих, што практично значи да је корона вирус ове три привреде вратио три деценије уназад.
Немачка је имала за 31 одсто већи обим производње него 1992. године, али ће америчка криза која је већ донела 40 милиона незапослених, уз додатне нестабилности изазване немирима који трају, итекако утицати на немогућност опоравка највеће европске економије.
- Економска криза из 2020. се разликује од кризе из 2008. зато што су садашњу изазвале државе својим мерама, а ону прошлу је изазвао финансијски сектор неконтролисано ризичним понашањем. Последице ће бити сличне, јер ће опет банке да упозоравају државе да су се превише задужиле, као да дуг прво није настао да би се банке спасавале. У односу на 2008, сада су државе у много горој позицији, јер је од тада ниво јавних дугова значајно повећан, и однос дугова према пореским и другим економским показатељима погоршан - пише у својој анализи Мирослав Здравковић.
Немачка аутоиндустрија је већ неко време у кризи, а још почетком 2020. годишња производња у немачким фабрикама аутомобила пала је на ниво из 1996. године.
У Грчкој, која се ових дана више помиње због почетка туристичке сезоне и навале српских туриста на плаже на Халкидикију, прерађивачка индустрија смањила је обим своје производње скоро за трећину (31,8 одсто) у односу на крај 2000. године.
Шпански индустријалци су готово преполовили своју активност, пошто се производња "сурвала" за 47,9 одсто, док је у Италији још и гора ситуација.
Лоше су прошли и Португалци, чија је индустрија пала 40 одсто, док је на северу Европе нешто боља ситуација, па је у Шведској пад износио "само" 10,8 процената.
Двоцифрен раст у бившој Југославији
Према економским показатељима почетком ове године, аналитичари су предвиђали да ће Србији требати 30 година само да сустигне Мађарску, али и 50 година да би се живело као у Немачкој, најразвијенијој европској економији. Те рачунице показале су да би Србији данас било потребно између 50 и 85 година за достизање просечног дохотка по глави становника Европске уније.
Занимљиво је да је бивша Југославија могла да се похвали двоцифреним растом привреде, а у периоду од 1953. до 1988. године имали смо константно високу стопу раста БДП од 7,5 одсто.
Европа страхује од дешавања преко Атлантика
Мирослав Здравковић истиче да је у току једна од највећих економских криза од индустријске револуције пре више векова и њен интензитет се још увек не може назрети. Он оцењује да је оволики пад изазван државним мерама за борбу против короне, али као главни разлог за бригу у наредном периоду наводи раст незапослености у САД.
- Европа има механизме социјалне заштите и фискалне политике који ће деловати како би се успорио раст незапослености и ублажила економска криза. То је било могуће под претпоставком да у свим земљама наступа опоравак од пада производње у априлу. Али, САД су слободна капиталистичка држава где радници најслободније могу да остану без посла, а тренутно држава није у могућности да спроведе никакву економску акцију како би их ослобођене поново упослила - закључује Здравковић уз напомену да би, зарад бољитка свих, требало да се надамо да нестабилност у САД неће предуго трајати јер ће штета коју прави глобалној економији бити несагледива.
Застој НЕМАЧКЕ ЕКОНОМИЈЕ траје од марта: Да ли је прошло најгоре?
БИЋЕ РОБОТИЗОВАНО 53 МИЛИОНА РАДНИХ МЕСТА: Корона приморава раднике на преквалификацију
МАЛЕР ДО МАЛЕРА: Српски туристи у проблему, Грци издали хитно упозорење, невреме широм земље - почео је ПОТОП (ФОТО)
ПРВИ ЛЕТЊИ ДАН НА ЦРНОГОРСКИМ ПЛАЖАМА: Све указује на недостатак српских туриста, да ли је све баш пусто? (ФОТО)
У долини реке Лопатнице налази се НЕОТКРИВЕНИ БИСЕР СРБИЈЕ: Интересовање туриста ове године је велико (ФОТО)