KRAVE NAM VIŠE NISU POTREBNE? Posle mesa i meda, napravili su zamenu za sir i mleko, nauka je otišla predaleko
Tek sm navikli smo na sojino mleko, a sada pokretanje prehrambene tehnologije podiže alternativno mleko na viši nivo.
Kalifornijski Prfekt dej koristi gljive za proizvodnju mlečnih proteina koji su "molekularno identični" proteinima u kravljem mleku, kaže suosnivač Rajan Pandja. To znači da se može koristiti za proizvodnju mlečnih proizvoda poput sira i jogurta.
- Zanimalo nas je pitanje šta je u mleku ... što mu daje neverovatnu svestranost i ishranu koja nekako nedostaje mleku na biljnoj bazi - kaže Pandja.
KUPINARI DOČEKALI SVOJIH PET MINUTA: Otkupna cena skočila u nebo, jedini problem im pravi velika vrućina
Otkupna cena veća nego lane - šljiva zlata vredna! Potražnja velika, a proizvođači ne pamte ovakvu godinu
KILOGRAM I DO 1.000 DINARA: Ove godine je bilo meda, ali pčelari kažu da cena ipak ne može biti niža od 800 dinara
Izolovali su gen koji kodira protein surutke u kravljem mleku i uveli gljivicu. Kada se gljiva uzgaja u rezervoarima za fermentaciju, ona proizvodi protein surutke, koji se zatim filtrira i suši u prah koji se koristi u proizvodima uključujući sir i sladoled. Oni su već na policama u Sjedinjenim Državama i Hong Kongu.
Iako proteini ne sadrže laktozu, hormone ili holesterol, nisu pogodni za osobe sa alergijom na mlečne proizvode. Ali kako proces ne uključuje životinje, Pandja opisuje proizvod kao "prilagođen veganima".
Takođe je dobro za životnu sredinu. Ukoliko se ne koriste krave, proizvodnja mleka je efikasnija, kaže Pandja, navodeći da je ovim postupkom do 97% manje emisije gasova sa efektom staklene bašte od konvencionalnih mlečnih proizvoda.
Već su lansirali sladoled koji sadrži alternativu mleku, a njihov sledeći proizvod je krem sir koji će biti na tržištu kasnije ove godine.