КРАВЕ НАМ ВИШЕ НИСУ ПОТРЕБНЕ? После меса и меда, направили су замену за сир и млеко, наука је отишла предалеко
Тек см навикли смо на сојино млеко, а сада покретање прехрамбене технологије подиже алтернативно млеко на виши ниво.
Калифорнијски Прфект деј користи гљиве за производњу млечних протеина који су "молекуларно идентични" протеинима у крављем млеку, каже суоснивач Рајан Панђа. То значи да се може користити за производњу млечних производа попут сира и јогурта.
- Занимало нас је питање шта је у млеку ... што му даје невероватну свестраност и исхрану која некако недостаје млеку на биљној бази - каже Панђа.
КУПИНАРИ ДОЧЕКАЛИ СВОЈИХ ПЕТ МИНУТА: Откупна цена скочила у небо, једини проблем им прави велика врућина
Откупна цена већа него лане - шљива злата вредна! Потражња велика, а произвођачи не памте овакву годину
КИЛОГРАМ И ДО 1.000 ДИНАРА: Ове године је било меда, али пчелари кажу да цена ипак не може бити нижа од 800 динара
Изоловали су ген који кодира протеин сурутке у крављем млеку и увели гљивицу. Када се гљива узгаја у резервоарима за ферментацију, она производи протеин сурутке, који се затим филтрира и суши у прах који се користи у производима укључујући сир и сладолед. Они су већ на полицама у Сједињеним Државама и Хонг Конгу.
Иако протеини не садрже лактозу, хормоне или холестерол, нису погодни за особе са алергијом на млечне производе. Али како процес не укључује животиње, Панђа описује производ као "прилагођен веганима".
Такође је добро за животну средину. Уколико се не користе краве, производња млека је ефикаснија, каже Панђа, наводећи да је овим поступком до 97% мање емисије гасова са ефектом стаклене баште од конвенционалних млечних производа.
Већ су лансирали сладолед који садржи алтернативу млеку, а њихов следећи производ је крем сир који ће бити на тржишту касније ове године.