Kreće procena banja: "Nećemo u bescenje, ali ni da precenimo"
Ministar turizma Rasim Ljajić izjavio je da će u ovoj godini početi da se radi nova procena vrednosti 27 banja u Srbiji.
Tako bi se, kaže, omogućilo da se za svaku od njih nađe najbolji model za ulaganje, a potencijal banjskog turizam bude u potpunosti iskorišćen.
- Imamo 27 mesta koja imaju status banja ili rehabilitacionih centara. Činimo sve da privučemo različite oblike investicija kroz strateško partnerstvo, klasičnu prodaju ili grinfild investicije, jer je banjski turizam nešto na čemu će Srbija graditi i povećavati turistički promet - kazao je Ljajić.
Kako je objasnio, ukoliko se bude išlo na prodaju neke banje, prema Zakonu o javnoj svojini, nakon što nadležne institucije budu dale procenu njene vrednosti, ona će na prvoj aukciji biti ponuđena na prodaju po ceni od 80 odsto procenjene vrednosti, dok bi se na drugoj aukciji, ukoliko prva bude neuspešna, ponudila za 60 odsto vrednosti.
- Ispod te cene ne bi se išlo - kazao je Ljajić dodajući da se banje neće prodavati u bescenje, ali ni da precenjena vrednost banja ne može da dovede investitore.
Podsetio je da je država prošle godine pokušala da pokrene proces prodaje banja i da se na primeru Kuršumljiske banje videlo koliko je prava procena vrednosti važna.
- Javni potiv za prodaju Kuršumlijske banje završio se neuspešno, jer je banja procenjena na 2,4 miliona evra i naravno da se za tu cenu, za ruinu koja postoji niko nije javio - rekao je Ljajić.
On je kazao da će se sada ići na drugi pozov za prodaju Kuršumlijske banje, na osnovu Zakona o javnoj svojini. "Radi se i procena za institut na Zlataru, a nakon toga će se raditi procena svih banja", rekao je Ljajić.
Prema njegovim rečima, postoje zainteresovani i za grinfild investicije u banjama.