Креће процена бања: "Нећемо у бесцење, али ни да преценимо"
Министар туризма Расим Љајић изјавио је да ће у овој години почети да се ради нова процена вредности 27 бања у Србији.
Тако би се, каже, омогућило да се за сваку од њих нађе најбољи модел за улагање, а потенцијал бањског туризам буде у потпуности искоришћен.
- Имамо 27 места која имају статус бања или рехабилитационих центара. Чинимо све да привучемо различите облике инвестиција кроз стратешко партнерство, класичну продају или гринфилд инвестиције, јер је бањски туризам нешто на чему ће Србија градити и повећавати туристички промет - казао је Љајић.
Како је објаснио, уколико се буде ишло на продају неке бање, према Закону о јавној својини, након што надлежне институције буду дале процену њене вредности, она ће на првој аукцији бити понуђена на продају по цени од 80 одсто процењене вредности, док би се на другој аукцији, уколико прва буде неуспешна, понудила за 60 одсто вредности.
- Испод те цене не би се ишло - казао је Љајић додајући да се бање неће продавати у бесцење, али ни да прецењена вредност бања не може да доведе инвеститоре.
Подсетио је да је држава прошле године покушала да покрене процес продаје бања и да се на примеру Куршумљиске бање видело колико је права процена вредности важна.
- Јавни потив за продају Куршумлијске бање завршио се неуспешно, јер је бања процењена на 2,4 милиона евра и наравно да се за ту цену, за руину која постоји нико није јавио - рекао је Љајић.
Он је казао да ће се сада ићи на други позов за продају Куршумлијске бање, на основу Закона о јавној својини. "Ради се и процена за институт на Златару, а након тога ће се радити процена свих бања", рекао је Љајић.
Према његовим речима, постоје заинтересовани и за гринфилд инвестиције у бањама.