SJAJNE VESTI ZA SRBIJU: Kukuruz će ove godine oboriti rekord, prinos nikad bolji
Kukuruz će ove godine oboriti rekord, iako je sa njiva skinuto tek nešto više od 33 odsto roda, očekuje se da će ukupan prinos biti oko osam miliona tona.
Potrebno je blizu 4,5 miliona, a ostatak može ići u izvoz. Da ćemo ostaviti neke prelazne zalihe, najviše zavisi od prodavaca, da li će čekati ili ne. U Banatu je, zasad, obrano najviše kukuruza, skoro 50 odsto, dok je taj procenat drastično niži u Centralnoj Srbiji, oko 10 odsto.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/09/10/profimedia-0355424639.jpg?itok=_DUbiI1B)
ŠTA SE SINOĆ DESILO SA BERZAMA? Nakon jedne Trampove rečenice došlo do negativnog obrta
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/04/01/profimedia-0307167550_0.jpg?itok=guRTFRy2)
KOLIKE SU PLATE U NEMAČKOJ? Ne postoji cifra ispod 1.600 evra mesečno, a evo ko najviše zarađuje
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/322742/profimedia-0305133220.jpg?itok=JSq-l3dQ)
ZAŠTO NAM SE VIŠE ISPLATI DA UVOZIMO KROMPIR? Smanjene površine pod ovim povrćem u Srbiji
Kako je ispričao Vukosav Saković, iz Udruženja "Žita Srbije", žetva je ove godine počela ranije, pa se stiče utisak da traje duže. Ranije su skidali oni koji su požurili da uhvate dobru cenu ili su imali hibride.
- Prinosi su izvanredni - ističe Saković.
- Biće kao što smo i ranije najavljivali. Da nas čeka rekordna godina. Prilično smo iznenađeni rodom u Centralnoj Srbiji, gde su prinosi izuzetno dobri. Idu i do 12 tona po hektaru, što je karakteristično za Vojvodinu - dodao je Selaković.
Na kraju, kada se bude sve završilo, očekuje se neki prosečan rod od oko osam tona po hektaru.
U zavisnosti od toga kako su radili i primenjivali agro-tehničke mere, ima onih koji će imati prinose šest tona po hektaru, ali i onih koji doguraju i više od 12. I dok će kod jednih ovogodišnji rod biti dovoljan da pokrije troškove proizvodnje, drugi će imati zaradu od sto odsto.
- Ratari bi trebalo da budu više nego zadovoljni. Naročito kada je reč o ceni. Pre mesec dana nadali su se da će cena biti 14 dinara po kilogramu, a sada je već između 16,5 i 17. To nije skoro nikada bilo tako, naročito u vreme žetve. On je sada najjeftiniji. Mnogi se ne odlučuju da prodaju, ni po toj ceni, već čekaju. Ipak, teško je predvideti kakva će ona biti, naročito što je rod dobar i u Crnomorskom regionu, osim u Rumuniji, gde je rod podbacio - smatra Saković.