СЈАЈНЕ ВЕСТИ ЗА СРБИЈУ: Кукуруз ће ове године оборити рекорд, принос никад бољи
Кукуруз ће ове године оборити рекорд, иако је са њива скинуто тек нешто више од 33 одсто рода, очекује се да ће укупан принос бити око осам милиона тона.
Потребно је близу 4,5 милиона, а остатак може ићи у извоз. Да ћемо оставити неке прелазне залихе, највише зависи од продаваца, да ли ће чекати или не. У Банату је, засад, обрано највише кукуруза, скоро 50 одсто, док је тај проценат драстично нижи у Централној Србији, око 10 одсто.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/09/10/profimedia-0355424639.jpg?itok=_DUbiI1B)
ШТА СЕ СИНОЋ ДЕСИЛО СА БЕРЗАМА? Након једне Трампове реченице дошло до негативног обрта
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/04/01/profimedia-0307167550_0.jpg?itok=guRTFRy2)
КОЛИКЕ СУ ПЛАТЕ У НЕМАЧКОЈ? Не постоји цифра испод 1.600 евра месечно, а ево ко највише зарађује
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/322742/profimedia-0305133220.jpg?itok=JSq-l3dQ)
ЗАШТО НАМ СЕ ВИШЕ ИСПЛАТИ ДА УВОЗИМО КРОМПИР? Смањене површине под овим поврћем у Србији
Како је испричао Вукосав Саковић, из Удружења "Жита Србије", жетва је ове године почела раније, па се стиче утисак да траје дуже. Раније су скидали они који су пожурили да ухвате добру цену или су имали хибриде.
- Приноси су изванредни - истиче Саковић.
- Биће као што смо и раније најављивали. Да нас чека рекордна година. Прилично смо изненађени родом у Централној Србији, где су приноси изузетно добри. Иду и до 12 тона по хектару, што је карактеристично за Војводину - додао је Селаковић.
На крају, када се буде све завршило, очекује се неки просечан род од око осам тона по хектару.
У зависности од тога како су радили и примењивали агро-техничке мере, има оних који ће имати приносе шест тона по хектару, али и оних који догурају и више од 12. И док ће код једних овогодишњи род бити довољан да покрије трошкове производње, други ће имати зараду од сто одсто.
- Ратари би требало да буду више него задовољни. Нарочито када је реч о цени. Пре месец дана надали су се да ће цена бити 14 динара по килограму, а сада је већ између 16,5 и 17. То није скоро никада било тако, нарочито у време жетве. Он је сада најјефтинији. Многи се не одлучују да продају, ни по тој цени, већ чекају. Ипак, тешко је предвидети каква ће она бити, нарочито што је род добар и у Црноморском региону, осим у Румунији, где је род подбацио - сматра Саковић.