Društvenim mrežama se širi LAŽNA INFORMACIJA da će od 01. januara 2019. Srbi moći da rade bez vize u Nemačkoj
U javnosti su se pojavile lažne informacije
U ovo doba godine građani Srbije susreću se sa neobičnim oglasima za posao u inostranstvu, koji im osim dobre zarade, nude i mogućnost da legalno rade u zemljama Evropske unije i to sa srpskim pasošem. Takvim informacijama javnost se dovodi u zabludu, jer je poznato da se na prostoru Evropske unije ne može dobiti radna dozvola bez vize, ukoliko nemate pasoš neke od država članice Evropske unije.
Naplata troškova obrade kredita nije dozvoljena: Banke izgubile bitku!
Međutim, pred kraj godine već nekoliko godina unazad društvenim mrežama širi se vest da će građani od 1. januara 2019. dodine moći da rade u Nemačkoj bez viže, jer ta zemlja menja zakon kojim će biti obuhvaćena i Srbija. U takvim vestima obično se navodi da su to građani koji žele da u Nemačkoj rade kao medicinari, građevinci i spremačice. OVA VEST JE APSOLUTNA LAŽ jer Nemačka nema u planu da menja svoje zakone niti postoji zvanično saopštenje o tome. Tako da, građani Srbije važno je da ne nasedate na takva pisanja na društvenim mrežama!
Za strance postoje i legalni načini da se zaposle u Nemačkoj. Po pravilu važi: što je neko bolje kvalifikovan, tim ima veće šanse na tržištu rada. Naravno kao i uvek, velika je razlika između državljana zemalja EU i onih koji to nisu.
Ova usluga u bankama u Srbiji košta čak 600 dinara, a građani ne znaju da moraju da je plate
Državljani Evropske unije imaju pravo da bez ograničenja traže posao i rade u Nemačkoj, ali i drugim zemljama članicama. Njima nije potrebna nikakva viza. Sličnu poziciju imaju i građani iz takozvanog Evropskog privrednog regiona, odnosno iz Švajcarske. Za strance iz trećih zemalja postoje sasvim drugačija pravila.
Građani država Zapadnog Balkana u koje spada i Srbija, mogu raditi u Nemačkoj samo ako imaju dozvolu boravka i dozvolu za rad. Postoje razne dozvole boravka kao što su ograničena ili neograničena, a postoji i takozvana "plava karta EU".
Kako bi građanin Srbije dobio dozvolu mora da ima pasoš i ne sme da spada u one kojima je nekada odbijen zahtev za azil, zatim mora dokaže da ima dovoljno sredstava za život: novac u banci, posao sa odgovarajućom platom ili da joj neko u Nemačkoj garantuje izdržavanje. To znači da neko ne može da doputuje u Nemačku i da potom zatraži isplatu socijalne pomoći ili pomoći za nezaposlene. To mogu samo oni koji već duže vremena borave u Nemačkoj i koji su za to vreme plaćali doprinose.
SVE ILI NIŠTA! Dva najbogatija čoveka ulažu u BAKTERIJU koja će da SPASI SVET, evo o čemu je reč
Nepisano je pravilo da su za rad osim papirologije i dozvola neophodne i kvalifikacije i što bolje poznavanje jezika zemlje u kojoj namerava da se zaposli. Pošto je apsolutna laž da će građani Srbije od prvog januara moći da rade bez vize u Nemačkoj, postoji alternativa koja im može pomoći.
Ko traži posao u Nemačkoj može zatražiti i “vizu za traženje posla“. Ta viza se dobija u ambasadi ili konzulatu Savezne Republike Nemačke. Ipak, čak i ako osoba dobije tu vrstu vize, ona još uvek ne može da radi.
RADNIKE U JAVNOM SEKTORU OČEKUJE POVEĆANJE PLATA Ruf: MMF i Vlada Srbije dogovorili da bude 7 odsto
Prvo morate da pronađete radno mesto, a zatim se podnosi zahtev za dobijanje “dozvole boravka radi zapošljavanja“, što radnika osigurava da može legalno da radi.
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja uvek apeluje na građane Srbije koji traže posao u inostranstvu da vode računa ko posreduje u njihovom zapošljavanju i da li agencija za zapošljavanje u inostranstvu ima odobrenje za takav rad, jer samo tako mogu biti sigurni da legalno odlaze na rad u inostranstvo.
Pratite nas na našem instagramu Srbijadanas.