Друштвеним мрежама се шири ЛАЖНА ИНФОРМАЦИЈА да ће од 01. јануара 2019. Срби моћи да раде без визе у Немачкој
У јавности су се појавиле лажне информације
У ово доба године грађани Србије сусрећу се са необичним огласима за посао у иностранству, који им осим добре зараде, нуде и могућност да легално раде у земљама Европске уније и то са српским пасошем. Таквим информацијама јавност се доводи у заблуду, јер је познато да се на простору Европске уније не може добити радна дозвола без визе, уколико немате пасош неке од држава чланице Европске уније.
Наплата трошкова обраде кредита није дозвољена: Банке изгубиле битку!
Међутим, пред крај године већ неколико година уназад друштвеним мрежама шири се вест да ће грађани од 1. јануара 2019. додине моћи да раде у Немачкој без виже, јер та земља мења закон којим ће бити обухваћена и Србија. У таквим вестима обично се наводи да су то грађани који желе да у Немачкој раде као медицинари, грађевинци и спремачице. ОВА ВЕСТ ЈЕ АПСОЛУТНА ЛАЖ јер Немачка нема у плану да мења своје законе нити постоји званично саопштење о томе. Тако да, грађани Србије важно је да не наседате на таква писања на друштвеним мрежама!
За странце постоје и легални начини да се запосле у Немачкој. По правилу важи: што је неко боље квалификован, тим има веће шансе на тржишту рада. Наравно као и увек, велика је разлика између држављана земаља ЕУ и оних који то нису.
Ова услуга у банкама у Србији кошта чак 600 динара, а грађани не знају да морају да је плате
Држављани Европске уније имају право да без ограничења траже посао и раде у Немачкој, али и другим земљама чланицама. Њима није потребна никаква виза. Сличну позицију имају и грађани из такозваног Европског привредног региона, односно из Швајцарске. За странце из трећих земаља постоје сасвим другачија правила.
Грађани држава Западног Балкана у које спада и Србија, могу радити у Немачкој само ако имају дозволу боравка и дозволу за рад. Постоје разне дозволе боравка као што су ограничена или неограничена, а постоји и такозвана "плава карта ЕУ".
Како би грађанин Србије добио дозволу мора да има пасош и не сме да спада у оне којима је некада одбијен захтев за азил, затим мора докаже да има довољно средстава за живот: новац у банци, посао са одговарајућом платом или да јој неко у Немачкој гарантује издржавање. То значи да неко не може да допутује у Немачку и да потом затражи исплату социјалне помоћи или помоћи за незапослене. То могу само они који већ дуже времена бораве у Немачкој и који су за то време плаћали доприносе.
СВЕ ИЛИ НИШТА! Два најбогатија човека улажу у БАКТЕРИЈУ која ће да СПАСИ СВЕТ, ево о чему је реч
Неписано је правило да су за рад осим папирологије и дозвола неопходне и квалификације и што боље познавање језика земље у којој намерава да се запосли. Пошто је апсолутна лаж да ће грађани Србије од првог јануара моћи да раде без визе у Немачкој, постоји алтернатива која им може помоћи.
Ко тражи посао у Немачкој може затражити и “визу за тражење посла“. Та виза се добија у амбасади или конзулату Савезне Републике Немачке. Ипак, чак и ако особа добије ту врсту визе, она још увек не може да ради.
РАДНИКЕ У ЈАВНОМ СЕКТОРУ ОЧЕКУЈЕ ПОВЕЋАЊЕ ПЛАТА Руф: ММФ и Влада Србије договорили да буде 7 одсто
Прво морате да пронађете радно место, а затим се подноси захтев за добијање “дозволе боравка ради запошљавања“, што радника осигурава да може легално да ради.
Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања увек апелује на грађане Србије који траже посао у иностранству да воде рачуна ко посредује у њиховом запошљавању и да ли агенција за запошљавање у иностранству има одобрење за такав рад, јер само тако могу бити сигурни да легално одлазе на рад у иностранство.
Пратите нас на нашем инстаграму Србијаданас.