LEKOVITA BILJKA KOJA DONOSI VELIKE PRIHODE: Porodice u Srbiji masovno se odlučuju za proizvodnju belog sleza
U Srbiji je zvanično registrovano više od 400 vrsta lekovitih biljaka.
Većina se sakuplja u prirodi, dok se na njivama gaji oko 20 vrsta. Procenjuje se da je pod gajenim lekovitim, aromatičnim i začinskim biljem između dve i tri hiljade hektara, a s obzirom na isplativost i potražnju te površine mogle bi biti i dva do tri puta veće.
HRVATI OČEKUJU JOŠ JEDAN PRIVREDNI PAD: Vraćaju se 25 godina unazad, korona im poljuljala temelje!
LOŠA GODINA ZA UZGAJIVAČE ŠLJIVA U SRBIJI: Slab rod i loš kvalitet, cena ne može biti veća od 20 DINARA po kilogramu
KOJE SU SVE OPCIJE ZA POVEĆANJE MINIMALCA? U igri su tri cifre, radnici najviše zagovaraju povećanje od 7.000 dinara
U zaplanjskim selima na obroncima Suve planine sve je više onih koji otkrivaju blagodeti lekovitog bilja, naročito belog sleza, i to ne samo za zdravlje, već i za kućni budžet.
- Ulaganje oko 200 evra. Sa ove površine ako bude dobro oko 400 kilograma, ne bi trebalo da bude manje. Što se tiče plasmana – roba odmah ide, pare su za dva-tri dana, tu sam preko zadovoljan - kaže Vlasta Petković iz sela Donje Dragovlje, opština Gadžin Han.
Tako Petkovići sa 30 ari pod belim slezom očekuju zaradu od oko 3.500 evra. Zbog takve računice više od 70 porodica u ovom kraju odlučilo se za proizvodnju lekovitog bilja, od kog je beli slez najisplativiji.
- Kod lekovitog bilja imamo stabilnu cenu i unapred sklopljene ugovore i kompletan plasman je zagarantovan, tako da zadrugari i kooperanti ne moraju da brinu za sigurnost u ceni - navodi Dragan Mijalković iz poljoprivredne zadruge "Zaplanjski zasad".
Od prošle godine opština daje i subvencije proizvođačima i prerađivačima lekovitog bilja, a njih se iz godine u godinu sve više bavi gajenjem ne samo belog sleza, već i nevena, matičnjaka, žalfije.
- Na teritoriju opštine se slije na taj način, u ruke proizvođača naravno, nekih pet do šest miliiona godišnje. Pojedine porodice čak jedinu egzistenciju imaju od te proizvodnje - naglašava Slaviša Ivković iz Sektora za poljoprivredu opštine Gadžin Han.
Koliko bi proizvodnja lekovitog bilja mogla biti isplativa pokazuje i podatak da njegova potrošnja u svetu raste, godišnje po pet odsto. Paralelno Srbija beleži rast njegovog izvoza.
PROMENJENE NAVIKE U KUPOVINI NEKRETNINA U REGIONU: Najviše se traže placevi i kuće
SRBIJA POKAZUJE ZAŠTO JE LIDER REGIONA: Odlične procene MMF za nas, Hrvatskoj i Bosni se ne piše dobro
KORONA UTIČE NA PREGOVORE O MINIMALCU: Samo 15 odsto poslodavaca je za povećanje minimalne zarade
U KOCELJEVI OVE GODINE BEZ FESTIVALA ZIMNICE: Ipak, dvorište porodice Mitrović svaki dan miriše na paprike (FOTO)
KRAH CRNOGORSKOG TURIZMA: Kako su susedi od "korona-free" države došli do praznih plaža?